Liška v kurníku je hotovou noční můrou. Prastarý způsob našich předků je navždy vypudí ze zahrady, stačí přitom zasadit jedinou rostlinu

Liška může pro zahradu znamenat poměrně vážný problém. A to především ve chvíli, kdy chováte drůbež nebo třeba ptáky ve voliéře.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Liška není právě společník, kterého bychom na zahradě vítali s otevřenou náručí. Může totiž přenášet různé nemoci a jako nechtěný bonus také zlikviduje mnohé ptactvo, které chováme pro zábavu nebo pro užitek. A čím tedy tohoto chytrého škůdce ze zahrady vypudit?

Liška nemá ráda pořádek. Na zahradu ji nejlépe přilákáte tak, že jí poskytnete dostatek úkrytů. Hromady dřeva, stará suť, neudržovaná kůlna – to všechno je pro ni jako stvořené. Prvním krokem by tedy měl být důkladný úklid zahrady se vším všudy.

Lišku spolehlivě odežene pes

Pokud se tento škůdce na vaši zahradu přece jen zatoulá, nespoléhejte příliš na babské rady. Fungují totiž jen málokdy. Nejlépe se dokáže s tímto nežádoucím návštěvníkem vypořádat větší pes. Nesmí však být na noc zavírán do kotce nebo ponechán na dlouhém vodítku (což není žádoucí praxí ani v jiných ohledech).

Před liškou se chraňte plotem

Pokud potřebujete tomuto predátorovi zamezit v přístupu ke své drůbeži, pak vsaďte na vysoký a bytelný plot. Musí být takový, který liška nepřeskočí, nepodhrabe ani nijak jinak nepřekoná. Jde sice o vyšší investici, ovšem zpravidla se vám velmi rychle vrátí. Ale pozor – všude musí být dokonale kolmý. I mírný náklon může pomoci hbitým liškám vyšplhat nahoru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lišky vypudí i plašič

Na trhu existují i různé druhy plašičů, které je možné v boji proti tomuto nežádoucímu návštěvníkovi využít. Musíte však vždy investovat do kvalitnějších modelů, které mění frekvenci i načasování zvuků. Samozřejmě musí jít o ty, které jsou pro lidské ucho neslyšitelné – jedině tak máte naději na úspěch. Nákup těchto plašičů si však rozmyslete v případě, že vy nebo vaši sousedé máte na zahradě psa. Jemu by totiž tento zvuk rozhodně příjemný nebyl.

Jak bojujete proti přítomnosti lišky na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články