Jak se zbavit májových brouků: Efektivním pomocníkem jsou cibulové slupky

Chrousti jsou velmi nepříjemnými škůdci. Pokud je včas nezastavíte, dokážou vám zničit celou zahradu. Použijte slupky z cibule.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chroust patří na zahradách mezi běžné škůdce. Pokud se však přemnoží, dokážou zeleň ve svém okolí doslova zlikvidovat. Kromě jejich mechanického odstraňování ze stromů mohou zahrádkáři k jejich vypuzení ze zahrady použít také různé postřiky, jako je například postřik z cibulových slupek.

Jak připravit postřik z cibule

Postřik z cibulových slupek je jednoduchý a přirozený způsob, jak se zbavit chroustů bez použití chemických postřiků. Cibulové slupky navíc obsahují přírodní pesticidy a fungicidy, které mohou pomoci bojovat proti škůdcům a chorobám. Navíc tento postřik nepoškozuje životní prostředí a zahrádkáři si mohou být jisti, že se na jejich plodinách nezůstanou žádné zbytky chemických látek.

K výrobě postřiku z cibulových slupek budete potřebovat:

  • 2 až 3 hrsti cibulových slupek
  • 1 litr vody
  • hrnec
  • síto
  • rozprašovač

Do hrnce vložte 2 až 3 hrsti cibulových slupek. Přidejte 1 litr vody a nechte směs vařit po dobu 30 minut. Po 30 minutách nechte vše vychladnout, nakonec přeceďte. Přelijte postřik do rozprašovače a aplikujte na listy ohrožených rostlin (zejména na jejich spodní stranu, kde se chrousti nejčastěji vyskytují). Pro lepší účinnost dbejte na to, aby postřik nespláchla rosa nebo déšť. Postup opakujte každých 7 až 10 dní.

Jak se zbavit májových brouků: Pomohou vám cibulové slupky iZdroj fotografie: Pixabay

Použijte jód, i ten chrousty zažene

Jód je dalším skvělým přírodním prostředkem, který může pomoci při eliminaci chroustů. Přidejte 20 kapek jódu do desetilitrového kbelíku vody a dobře promíchejte. Poté nastříkejte směs na rostliny a nechte ji působit. Tuto proceduru je pro maximální účinnost doporučeno opakovat po pěti dnech. Jde o přírodní a ekologický způsob, jak se těchto škůdců zbavit. Navíc je to levná alternativa k chemickým postřikům (a přitom velmi účinná).

Proti chroustům si připravte alkohol

Alkohol je dalším účinným přírodním prostředkem na hubení chroustů. Můžete si ho zakoupit v lékárně nebo v obchodě se zahradnickými potřebami. Smíchejte alkohol s vodou v poměru 1:1 a nalijte směs do rozprašovací lahve. Poté nastříkejte směs na všechny ohrožené rostliny. Je důležité začít s aplikací ihned po zjištění přítomnosti chroustů, protože alkohol se rychle vypařuje. Opakujte každý druhý nebo třetí den (dokud nálety těchto škůdců trvají). Jedině tak své rostliny ochráníte.

Jak využít kůru od mandarinek iZdroj fotografie: Depositphotos

Zaostřeno na citrusové slupky

Skvělým pomocníkem jsou i slupky z citrusů. Obsahují totiž mnoho důležitých látek. Především: vitamín C a flavonoidy (zejména pak dva – diosmin a hesperidin). A najdete v nich také prospěšný vitamín B, vitamín E, vápník a draslík. A jak si postřik připravit? Vezměte 100 g citrusových slupek (mohou být z citronů, z pomerančů, grepů, limetek nebo třeba i z klementinek a mandarinek) a 1 l teplé vody.

Slupky nechte přes noc vylouhovat a poté postřik aplikujte přímo na rostliny (zaměřte se opravdu pečlivě na všechna postižená místa). Vsadit ovšem můžete i na bylinky. V takovém případě použijte 1 l teplé vody a 100 g sušeného měsíčku lékařského (Calendula officinalis). Sušené kvítky měsíčku zalijte horkou vodou a nechte jeden den ustát. Poté vše použijte jako postřik.

Kteří škůdci patří mezi vaše nejméně oblíbené?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články