Povinné ošetření zahrady před příchodem zimy: Přísada z kuchyně vytáhne i ten nejnáročnější plevel a připraví půdu pro příští sezónu

Odplevelení zahrady na podzim je nezbytné, i když vyčerpávající opatření. Prováděné práce si však lze značně usnadnit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Boj s plevelem je na většině zahrad opravdu pomalý a poměrně komplikovaný proces. Obvykle se doporučuje zrýt a zorat pozemek dostatečně do hloubky, aby semena nepřežila mrazy. Ne vždy je to však možné. Mnohdy je mnohem lepší vsadit na osvědčené likvidátory plevelů z domácí dílny. Ty zničí i rostliny se silným a hlubokým kořenovým systémem.

Sůl se hodí jen mimo záhony

Velmi oblíbená je například sůl. Ta je účinná a hlavně bezproblémově dostupná opravdu pro každého. Sůl stačí nasypat na zasažené plochy. Plevel uhyne a díky zasolení půdy navíc nebude po nějakou dobu vůbec růst. Pomoci vám může i roztok sody o vysoké koncentraci. Od pěstovaných rostlin ho můžete vylít ve vzdálenosti 20 cm, aniž byste je ohrozili. Plevel ovšem zmizí.

Odplevelení půdy alkoholem

Nejméně měsíc před vysazením nebo výsevem rostlin na záhony můžete půdu ošetřit také alkoholovým roztokem. Jednoduše zřeďte alkohol ve vodě 1:10 a dobře zalijte záhon. Toto ošetření nejenom zastaví růst plevele, ale také zbaví půdu virů a plísní. Na ošetření 2 hektarů půdy budete potřebovat 11 litrů takového roztoku.

Mýdlo, sůl a ocet

Proti opravdu odolným plevelům musíte nasadit trochu těžší kalibr. Smíchejte stejný díl nastrouhaného pracího mýdla, soli a octa a vytvořte homogenní roztok. Ten poté přelijte do rozprašovače a postříkejte záhony. Rostliny postřikujte nejlépe ráno a za jasného počasí, tehdy bude vlivem slunečních paprsků ošetření nejúčinnější. Dbejte ovšem na to, aby se roztok nikdy nedostal na pěstované rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poradí si i s těmito odolnými druhy:

  • kopřiva dvoudomá (Urtica dioica),
  • pýr plazivý (Elytrigia repens),
  • šťavel růžkatý (Oxalis corniculata),
  • nebo pampeliška smetánka (Taraxacum sect. Taraxacum Kirschner et al.).

Prostředek proti plevelům ze saponátu

Přiveďte 1 litr vody a do varu a přidejte do ní lžíci soli. Dobře zamíchejte, aby se rozpustila. Mírně vychladlý roztok přelijte rozprašovače a přidejte 1 polévkovou lžíci saponátu. Nakonec ještě vmíchejte 1 litr stolního octa. Směs promíchejte a nastříkejte na plevel.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedlá soda na plevel

Vezměte sodu a nasypte ji na plevel nejlépe po dešti, když jsou rostliny mokré. Pokud máte zrovna štěstí na suché počasí, můžete je předem zalít. Poté posypte plevel sodou a nasypte ji také do trhlin chodníku a jiných spár, kde nežádoucí rostliny vyrůstají. Podle potřeby opakujte, dokud plevel zcela nezmizí.

Další triky proti růstu plevele

Skvěle vám pomůže i netkaná textilie z polypropylenových vláken. Okamžitě zastavuje růst plevele a ničí škůdce. Pomoci vám může i mulčování pomocí starých novin. Jejich vrstva brání světlu, aby se dostalo k listům plevelu, a ten brzy uhyne. Opravdu odolné druhy pak zabije alkoholový postřik. Pro jeho výrobu budete potřebovat 30 ml alkoholu, 2 sklenice vody a několik kapek prostředku na mytí nádobí. Vše promíchejte a přilijte do rozprašovače. Poté aplikujte na plevel, a to nejlépe v poledne.

Mezi další triky proti růstu plevele patří i výroba domácí jíchy z kopřiv

Jak proti plevelům na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články