Už žádné ruční vytrhávání plevele mezi dlažbou: Není důvod se přemáhat, stačí ho posypat surovinou z kuchyně a zmizí sám

Každý, kdo má zahradu, balkon nebo terasu, ví, jak otravné a obtížné je zbavit se plevele. Ale lze to provést i bez chemie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud netušíte, jak se zbavit plevele přirozeně a vyhnout se používání chemikálií a těžké ruční práci, pak sáhněte po ověřených metodách našich babiček. Ty rozhodně hodiny odplevelováním dlažby netrávily, a přitom byly jejich dvorky vždy čisté a krásně upravené. A jaké pomocníky si braly k ruce?

Jedlá soda na plevel

Soda je bezpečnou a zdravou variantou, která vám umožní zbavit se zcela bez námahy plevele, který často roste ve spárách dlaždic. Stačí nasypat trochu jedlé sody přímo do prasklin nebo nejrůznějších spár, odkud plevel vyrůstá, a několik dní počkat.

Sůl a vroucí voda

Přiveďte k varu asi 500 ml vody a přidejte do ní 250 gramů soli. Následně roztok nalijte přímo na rostliny, které chcete vystrnadit z dlažby. Pokud se vám nechce vařit vodu, pak jednoduše posypte všechny nežádoucí rostliny solí a poté je postříkejte vodou. Za několik dní všechny uschnou a hynou. Tento způsob platí i na opravdu odolné druhy plevelů, jako je například:

  • kopřiva dvoudomá (Urtica dioica),
  • pýr plazivý (Elytrigia repens),
  • lipnice roční (Poa annua),
  • ježatka kuří noha (Echinochloa crus–galli)
  • šťavel růžkatý (Oxalis corniculata),
  • a pampeliška smetánka (Taraxacum sect. Taraxacum Kirschner et al.).
Jedlá soda na plevel iZdroj fotografie: Depositphotos

Ocet v boji proti plevelům

Pro některé druhy rostlin je tato kyselá tekutina doslova smrtící. Jak ho použít? Jednoduše nastříkejte ocet přímo na plevel a uvidíte, že po pár dnech zmizí.

Obyčejná vroucí voda

Máte obavy ze zasolení půdy v okolí dlažby a nakloněni nejste ani použití kyselého octa? Pak si vezměte k ruce vroucí vodu. Jde o jednoduchý a rychlý způsob likvidace plevelů. Několik opakování této procedury nepřežijí ani ty nejodolnější druhy.

Směs pro odstranění plevelů

Ovšem sáhnout můžete i po kombinaci jednotlivých prostředků. Pouhé vytažení jednotlivých rostlin z dlažby totiž rozhodně nepřipadá v úvahu, protože velmi brzy znovu vyraší – stačí, aby se jen trochu oteplilo. Proto je zapotřebí použít radikálnější metody. Bez chemie se však obejdete i v tomto případě. Vše, co potřebujete, je prací gel, sůl a ocet.

Jedlá soda na plevel iZdroj fotografie: Depositphotos

Ocet a vodu smíchejte v poměru 1:2 a přidejte sůl. Poté v samostatné nádobě rozmíchejte prací gel na prádlo v malém množství vody a přidejte jej do směsi. Vše velmi dobře promíchejte, dokud nedostanete roztok homogenní konzistence. Vše přelijte do postřikovače a aplikujte na rostliny.

Spojení octa a soli

Velmi účinné je však i spojení pouhých dvou složek. V jednom litru octa jednoduše rozmíchejte 100 gramů soli a vše použijte jako účinný postřik na plevel. Opakujte každý třetí den až do doby, kdy nežádoucí rostliny zcela zmizí. Jde o velmi jednoduchou, ale přitom účinnou a levnou metodu.

Nežádoucích plevelů na vašem zeleninovém či okrasném záhonku se můžete zbavit jednoduše bez chemie

Jak proti plevelu v dlažbě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články