Jak se konečně zbavit plevele mezi dlaždicemi: Lidová kombinace ocet se solí pomůže raz dva

Čištění dlažebních kostek například příjezdové cesty nemusí být velkým problémem. Mnoho prostředků už máte doma.

Jak se konečně zbavit plevele mezi dlaždicemi: Ocet se solí pomůže i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Jak je patrné, při čištění dlažebních kostek si celkem vystačíte s tím, co už nejspíš máte doma. Můžete totiž klidně zvolit velmi univerzální klasický ocet. Není potřeba žádný bílý nebo třeba drahý vinný, jak píše web JenŽeny. Naopak – klidně sáhněte po tom, co vám leží na poličce.

Jak vyčistit dlaždice octem a solí

Nařeďte ho vodou v poměru 2 : 1, přidejte na každý litr dvě lžíce soli a pak vše nastříkejte na kostky. Odstraníte tak nejen prach, ale i mech a případný plevel. A co víc – tato kombinace na dlouho zamezí růstu nezvaných zelených vetřelců. A funguje i na ty nejodolnější včetně pampelišek, které za běžných okolností ze svého hlubokého kůlovitého kořenu velmi rychle (dalo by se říci až agresivně) obrážejí

Jak vyčistit venkovní dlaždice.

Sbírka nástrojů, které potřebujete k jejich očistě, začíná něčím ostrým s úzkou špičkou. Může to být kapesní či starý nůž, šroubovák nebo jen šikovný podlouhlý kus kovu. Dále se neobejdete bez kartáče a smetáku. Na nečistoty na kameny se bude hodit také měkký i tvrdý kartáč spolu s kbelíkem vody. Chystáte-li se na čištění pomocí chemikálií, nezapomeňte na gumové rukavice a trpíte-li astmatem nebo jinými problémy, použijte dýchací masku. Nevoní vám ocet?

Jak se přírodními prostředky zbavit plevele

A plevel je pryč: Světe, div se, pomůže obyčejná horká voda

Pak byste měli vědět, že výborně funguje také klasická cola, která si poradí s mastnými skvrnami i rzí. Prostě touto limonádou polijte příjezdovou cestu a nechte ji působit i několik hodin. Druhý den už budete moci všechny skvrny odstranit měkkým kartáčkem. Pak celé místo ještě opláchněte vodou, jak radí web iReceptář.

Nepůvodní invazivní druhy plevele jsou velmi nebezpečné pro lidi i zvířata. Za jejich přehlížení hrozí tučná pokuta. iZdroj fotografie: Nino Barbieri / Creative Commons / CC BY-SA
Dlažební kostky jsou perfektním materiálem například pro příjezdovou cestu k domu. I ony však časem zarůstají mechem a plevelem, případně se v nich hromadí jiné nečistoty.

Na silnou špínu platí soda

Máte-li na kostkách něco odolnějšího, na co tyto metody nezabraly, nepochybně pomůže jedlá soda. Přidejte k ní trochu vody, aby vám vznikla pasta, nikoli roztok. Kostky s ní potřete a po několikaminutovém působení je otřete kartáčkem. Posledním v tomto rejstříku je pak klasický saponát na mytí nádobí, stačí ho jen naředit v poměru 1 : 3. Běžný plevel na zahradě pak můžete přeměnit v hnojivo, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili.

Jak své venkovní dlaždice čistíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články