A plevel je pryč: Světe, div se, pomůže obyčejná horká voda

Správně použitá horká voda s nežádoucími plevelnými rostlinami zatočí jednou provždy. Snadno se tak vyhnete použití chemie.

Jak se přírodními prostředky zbavit plevele i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tradiční herbicidy, často zatížené škodlivými chemikáliemi, byly po desetiletí brány jako to nejlepší řešení pro boj s plevelem. Přestože mohou být při likvidaci plevele účinné, mají řadu nevýhod. Tyto chemikálie mohou být škodlivé pro životní prostředí, škodlivé pro užitečný hmyz a potenciálně mohou představovat zdravotní riziko pro lidi a domácí zvířata. Navíc dokážou rychle kontaminovat podzemní vody a poškozovat necílové rostliny.

Horká voda proti plevelu

Horká voda je jednoduchý, ale velmi účinný přírodní prostředek na hubení plevele. Její použití je jednoduché: stačí uvést vodu do varu a opatrně s ní zalít plevel, který chcete zlikvidovat. Vroucí voda plevel účinně opaří, čímž plevel uschne a odumře. Při nalévání horké vody je důležité dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k postříkání žádoucích rostlin. Výhody horké vody:

 • Šetrnost k životnímu prostředí
 • Bezpečná pro domácí zvířata, volně žijící živočichy a lidi
 • Snadno dostupná a cenově výhodná
 • Okamžité výsledky

Jedlá soda se také hodí

Ale hodit se vám může i jedlá soda. Stačí posypat listy plevele a okolní půdu velkým množstvím jedlé sody. Jedlá soda naruší buněčnou strukturu plevele, a nakonec způsobí jeho odumření. Při použití jedlé sody v blízkosti žádoucích rostlin buďte opatrní, protože může ovlivnit pH půdy. Výhody jedlé sody:

 • Bezpečné pro domácí zvířata, volně žijící živočichy a lidi
 • Základní surovina pro domácnost
 • Funguje i jako preventivní opatření
Mít upravený zahradní dvorek nebo chodník nemusí být tak samozřejmé, jak se na první pohled zdá iZdroj fotografie: Freepik
Mít upravený zahradní dvorek nebo chodník nemusí být tak samozřejmé, jak se na první pohled zdá

Ocet s plevelem zatočí

Ocet, zejména bílý, je univerzální a účinný přírodní herbicid. Smíchejte stejný díl octa a vody v lahvi s rozprašovačem a za slunečného dne jej aplikujte přímo na plevel. Kyselina octová obsažená v octu vysušuje listy plevele, čímž ho účinně ničí. Při aplikaci octa buďte opatrní, protože může také ovlivnit pH půdy. Výhody octa:

 • Snadno dostupný
 • Netoxický pro životní prostředí
 • Rychlé výsledky
Jak se zbavit svlačce iZdroj fotografie: Pixabay
Svlačec patří mezi opravdu úporné plevely. Pomůže vám proti němu horká voda

Sůl jako efektivní likvidátor plevele

Sůl může být při rozumném použití účinným prostředkem proti plevelům. A jak ji použít? Malé množství kuchyňské nebo kamenné soli jednoduše nasypte přímo na plevel. Sůl narušuje schopnost rostlin přijímat vodu a živiny, což nakonec vede k jejich zániku. Je však nutné používat sůl šetrně, protože nadměrné množství soli může poškodit kvalitu půdy a necílové rostliny. Výhody soli:

 • Levná
 • Snadno dostupná
 • Účinně zabraňuje opětovnému růstu plevelů ve škvírách a trhlinách
Nedovolte, aby vám v trávníku rostl plevel, a naučte se ho vyhubit efektivním a ekologickým způsobem

Jak proti nežádoucímu plevelu na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články