Zase ta jedlá soda: I na zahradě má využití, pomůže proti plevelu

Pokud vaši pečlivě udržovanou zahradu prorůstá plevel, vyzkoušejte k jeho odstranění tento jednoduchý trik.

zbavte se plevele jedlou sodou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jakmile se plevel na vaší zahradě objeví, měli byste se jej zbavit dříve, než se stihne vysemenit. Poté už totiž budete zápasit s opravdu velkým množstvím těchto nežádoucích rostlin. Nemusíte však kupovat drahé postřiky plné nebezpečné chemie, abyste od něj svou zahradu vyčistili. Existuje totiž ekologická a zároveň ekonomická varianta, k jejíž výrobě budete potřebovat jen jednoho obyčejného domácího pomocníka.

Proč se plevele ihned zbavit

Tyto rostliny nejen že hyzdí vzhled vaší opečovávané zahrady, ale také ubírají místo a živiny vašim pěstovaným rostlinám. Navíc se díky nim mohou v zahradě snadněji rozmnožovat někteří škůdci nebo choroby a plísně. Abyste těmto problémům předešli, je potřeba se s plevelem vypořádat dříve, než vám to přeroste přes hlavu.

Jak bezpečně plevel odstranit

Abyste se těchto nežádoucích rostlin na své zahradě zbavili, budete k tomu potřebovat jen trochu prášku z kuchyně. Jedlá soda patří mezi základní výbavu každé domácnosti a díky jejím univerzálním vlastnostem ji využijete při úklidu i na zahradě. Jedlá soda dokáže vysát vlhkost z listů a kořenů rostlin. v důsledku čehož vyschnou a zahynou.

Při použití této metody však musíte být opatrní, protože snadno zahubí i vámi vysazené rostliny, jejichž péče už vás stála mnoho času a energie. Z toho důvodu byste měli jedlou sodu používat pouze k hubení plevele rostoucího mezi dlaždicemi chodníku nebo příjezdové cesty, kde je menší riziko poškození blízko rostoucích rostlin.

Jedlá soda na plevel iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zahubit plevel jedlou sodou

Stačí jednu její lžičku nasypat přímo na rostlinu a nechat působit (u větších rostlin můžete množství prášku navýšit). V každém případě byste jím měli pokrýt listy i stonek. Abyste nemuseli ošetřovat každou rostlinu zvlášť, nasypte na dlaždice trochu jedlé sody a pomocí koštěte ji rozmetejte po celé ploše.

Vyrobit si můžete také postřik, jehož účinky ještě zesílíte dalšími surovinami z kuchyně. Jeden a půl hrnku jedlé sody smíchejte s jednou lžící octa nebo citronové šťávy a nařeďte se 3,7 litry vody. Směs důkladně promíchejte a přelijte do nádoby s rozprašovačem. Jednou týdně aplikujte postřik na plevel, a abyste ochránili užitečné rostliny nacházející se v těsné blízkosti, přikryjte je během aplikace plachtou.

Jak se zbavit plevele bez použití chemie

Jak hubíte plevel mezi dlaždicemi vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články