Zatočte s otravným plevelem na zahradě: K eliminaci není potřeba chemie, potřebné prostředky najdete v kuchyni

Plevel není na zahradě nikdy příjemným společníkem. Můžete se ho však zbavit zcela bez použití chemie jen přírodními prostředky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plevel dokáže být na zahradě opravdu nevítaným společníkem. Můžete se ho však zbavit zcela přírodními cestami. Stačí si jen vzít k ruce šikovné pomocníky, kteří vám s jeho eliminací pomohou. Všechny potřebné prostředky najdete v kuchyni nebo v koupelně a žádnou chemii potřebovat nebudete. Ušetříte tak nejenom svou peněženku, ale i přírodní prostředí.

1. Jak se zbavit plevele octem

Existuje několik přirozených způsobů, jak regulovat růst plevele v zahradě. Tím nejzákladnějším je samozřejmě ruční pletí, při kterém pečlivě vytrháváte jednotlivé rostlinky ze země. Jde bohužel o poměrně pracný postup, který se hodí jen pro malé zahrady nebo pro odstraňování osamocených rostlin. Pokud chcete vše trochu urychlit, můžete vsadit na použití octa a vroucí vody.

Jde o přírodní herbicid, který pomůže vyhubit plevel i na velmi špatně dostupných místech. Plevel stačí přelít octem a po několika hodinách ještě i vroucí vodou. Dávejte však pozor, abyste tento postup používali pouze na plevel, protože spolehlivě zabije všechny rostliny, se kterými přijde do styku.

Jak se přírodními prostředky zbavit plevele iZdroj fotografie: Depositphotos

2. Hubení plevele kuchyňskou solí

Další osvědčenou metodou je aplikace obyčejné kuchyňské soli. Tu stačí na plevel nasypat a trochu navlhčit (například rozprašovačem). Ještě účinnější je horká voda, ve které je sůl rozmíchána. Tento postup se hodí především pro hubení plevele v dlažbě, odkud se sůl nebude šířit dál do zahrady. Zasolení půdy totiž většině rostlin jednoduše nesvědčí.

3. Mulčování jako obrana proti plevelu

Pomoci vám může i použití silné vrstvy mulče z odolných materiálů, jako je kůra nebo sláma. Tato vrstva dokáže efektivně potlačit růst plevele prostým blokováním slunečního záření.

4. Použijte rostliny, které plevel vytlačí

Na plochy, které neplánujete v tomto roce osít ani osázet, můžete použít takzvaný živý mulč. Ten roste velmi rychle a nedá tak žádnému plevelu šanci. A jaké druhy rostlin se k tomuto účelu hodí?

  • kakost kantabrijský (Geranium x cantabrigiense)
  • aksamitník (Tagetes), někdy též nazývaný lidové afrikán
  • ptačinec prostřední (Stellaria media) lidově známý jako ptačinec žabinec
  • kozlíček polní (Valerianella locusta)
  • violka vonná (Viola odorata)
  • mochnička trojčetná (Waldsteinia ternata)
  • barvínek menší (Vinca minor)
  • čtyřboč rozložitá (Tetragonia tetragonoides) alias novozélandský špenát
  • šrucha zelná (Portulaca oleracea)
  • škornice šípolistá (Epimedium sagittatum)
Jak se přírodními prostředky zbavit plevele iZdroj fotografie: Pixabay

5. Použití jedlé sody na plevel

Nežádoucí rostliny je možné posypat také jedlou sodou, která také působí jako herbicid. Aby však byl postup účinný, musíte tuto proceduru několikrát zopakovat. Je ovšem důležité si uvědomit, že tyto metody nemusí úplně odstranit úplně všechen plevel z vaší zahrady. Dokážou však přispět k jeho redukci, takže zbylé rostliny už snadno odstraníte ručně.

Jak bojujete proti nežádoucímu plevelu na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články