Jedlá soda jako účinný čistič plísně na plastových oknech. Stačí si vytvořit pastu a nechat 10 minut působit

Pokud se musíte v domácnosti potýkat s nepříjemnými projevy plísně, pak ji velmi často objevíte právě na oknech. Odstraňte ji.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud máte v bytě vyšší vzdušnou vlhkost, může se čas od času na některých místech objevit plíseň. Tento problém je velmi aktuální zejména během zimy. K jeho vzniku přispívá nedostatečné větrání i příliš nízká teplota v místnostech. Ovšem i ve chvíli, kdy hlavní problém vyřešíte, je třeba se ještě vypořádat se vzniklou plísní. A s tím vám může pomoci například docela obyčejná jedlá soda.

Proč odstraňovat plísně z domu

Často se plíseň objeví na oknech, která nepoužíváte a obvykle navíc v rozích, kde není příliš vidět. I tak se však vyplatí ji odstranit. Není toto totiž jen estetická vada. Naopak – toxiny produkované těmito houbami jsou pro lidi i domácí mazlíčky extrémně škodlivé a dlouhodobý pobyt v místnostech napadených plísní může způsobit celou řadu vážných zdravotních problémů (jde například o zánět spojivek, oslabenou imunitu, astma, kašel, dušnost, alergické reakce apod.).

Proč vznikají plísně v domě

Faktorů může být celá řada a obvykle se musí sejít dva a více z nich aby k tvorbě plísní došlo. A o jaké jde? Nejčastějším důvodem vzniku plísní v domech a bytech je příliš vysoká vlhkost. Optimální úroveň vzdušné vlhkosti se pohybuje mezi 40 až 60 %. Pokud váš vlhkoměr ukazuje vyšší hodnotu, pak se plíseň nejspíš velmi brzy objeví i u vás. Ke vzniku plísně přispívá i nedostatečná úroveň cirkulace a výměny vzduchu. A k problémů přispívají i „studená“ okna, jež mohou způsobit kondenzaci vodní páry.

Po dosažení teploty rosného bodu se vodní pára se mění ve vodu a následně na okna stéká. Zde pak iniciuje vznik plísně. Mezi další časté důvody vzniku plísně patří i špatně provedená tepelná izolace stěn, zatékající střecha, chyby při montáži oken, vytvoření tzv. tepelných mostů na fasádě apod. A samozřejmě nelze zapomínat ani na nejrůznější katastrofy a pohromy, jako je například prasknutí vodovodního potrubí nebo záplavy.

Jak se zbavit plísně na plastových oknech iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak odstranit plíseň jedlou sodou

Pokud se vám povede důvody vzniku plísně eliminovat, pak je třeba odstranit i její zbytky. Velmi dobře pomáhá pasta z jedlé sody a vody. Tu stačí nanést na postižená místa nechat 10 minut působit. Poté je možné obvykle všechny stopy plísně odstranit jen s pomocí houbičky na nádobí. Plíseň mohou odstranit i „domácí fungicidy“ jako například tea tree olej, ocet, sůl nebo třeba stále oblíbenější borax.

Je však třeba počítat s tím, že jejich účinnost bude dozajista nižší než u specializovaných chemikálií a hodí se tedy jen pro řešení méně závažných problémů. U plastových oken se většinou podaří smýt většinu stop po plísní, ovšem dřevěná okna mohou být zasažena více. U nich je tak mnohdy nutné obrousit a přelakovat rámy a zárubně. U plísně na stěnách, jež se vyvíjela delší dobu, zase bývá třeba mnohdy odstranit i omítku. U silikonových těsnění pak bývá nejspolehlivějším řešením jejich kompletní výměna.

Jak bojujete proti plísni v domě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články