Jak se zbavit škůdců: Prvním krokem je pořádně prohrabat půdu, mohou tam být nejrůznější larvy

Nedovolte, aby vám škůdci zničili úrodu na zahradě. Zakročte proti nim tím, že dobře ošetříte půdu na záhonech i ve skleníku.

S vyhnáním housenek ze zahrady vám pomůže obyčejná jedlá soda i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zahradní škůdci mohou na vaší úrodě způsobit spoušť, hodovat na kořenech mladých rostlin a způsobit rozsáhlou zkázu ještě dříve, než je nic netušící zahradník vůbec spatří. Tito škůdci přezimují v půdě, aby se v teplejších měsících vynořili hladoví a připravení zničit vaši zahradu. Podle webu HomeIn se proti nim rozhodně vyplatí zakročit včas.

Jak kontrolovat škůdce na zahradě

Zásadní je včasné zjištění výskytu těchto škůdců. Jakmile roztaje sníh a půda se zahřeje, věnujte čas kontrole své zahrady. Vykopání několika centimetrů půdy je může snadno odhalit, což vám dá příležitost přijmout všechna nezbytná opatření ještě předtím, než bude sezóna výsadby opravdu v plném proudu.

Aby okurky nepodlehly letním nemocem a škůdcům a rostly opravdu rychle, potřebují tuto výživovou bombu

Prvním krokem je důkladné prokopání půdy

Obracení půdy na zahradě není jen o provzdušňování nebo rozbíjení zhutnělé zeminy; je to důležitý obranný manévr v boji proti zahradním škůdcům, jak mě vždycky učila moje babička. Překopáním půdy vystavíte tyto larvy drsným živlům a potenciálním predátorům, čímž výrazně snížíte jejich počet. Tento proces vám také dává možnost ručně odstranit všechny škůdce, na které narazíte, narušit jejich životní cyklus a ochránit vaši budoucí sklizeň.

Pokud si chcete letos užívat pobyt na své zahradě bez velké invaze škůdců, musíte proti nim zakročit už teď. Začněte prohrabáním půdy. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud si chcete letos užívat pobyt na své zahradě bez velké invaze škůdců, musíte proti nim zakročit už teď. Začněte prohrabáním půdy

Jak se škůdců zbavit přírodně

Ne vždy však ruční sběr stačí. Nebojte se proto sáhnout pro pomoc i do přírodní lékárničky. Stačí se jen řídit osvědčenými radami našich babiček.

  • Výtažek z pelyňku: „Pelyněk je přírodní odpuzovač hmyzu, který lze zředit vodou a použít k zalití půdy, čímž zlikvidujete škůdce, aniž byste poškodili rostliny. A hodí se i do skleníku,“ napsala nám svoje zkušenosti čtenářka Jitka K. z Pelhřimova, která nám v minulosti poradila i s péčí o muškáty. A důležitost péče o skleník potvrzuje i web iReceptář.
  • Podpora ptáků: Ptáci jsou přirozenými predátory mnoha zahradních škůdců. Pokud je pozvete na zahradu pomocí krmítek nebo pítek, zapojíte do boje proti škůdcům ostražitou armádu, která mnohdy odvede mnohem lepší práci, než všechna ostatní řešení dohromady.

Jak proti škůdcům na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články