Jak se zbavit skvrn na koberci: I s nejzašlejší špínou si poradí amoniak

Zapomeňte na pracné drhnutí zažrané špíny v kobercích. Poradí si s ní docela obyčejný amoniak – stačí ho jen aplikovat správně.

Přírodní čistič koberce a čalounění z domácích ingrediencí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koberce dodávají našim domovům teplo a útulnost, ale časem se na nich mohou objevit nevzhledné skvrny od rozlitého jídla nebo dokonce od vašich chlupatých přátel. Dobrou zprávou je, že se při jejich odstranění se nemusíte uchylovat k žádným silným chemikáliím. Stačit vám totiž bude docela obyčejný amoniak.

Porozumění čisticí síle čpavku

Čpavek je univerzální čisticí prostředek pro domácnost, velmi účinný při odstraňování odolných skvrn. Je však důležité používat čpavek opatrně, protože dlouhodobé používání by mohlo poškodit tkaninu koberce. Při práci s ním také vždy používejte rukavice na ochranu pokožky.

Domácí čpavkový roztok

Smíchejte stejné díly čpavku a horké vody, abyste vytvořili roztok o koncentraci 1:1. Kombinace čpavku a vody vytvoří silný čisticí prostředek, který dokáže rozložit a uvolnit odolné skvrny. Roztok čpavku naneste přímo na potřísněná místa koberce. Silné čisticí vlastnosti roztoku skvrnu naruší, takže půjde později snadněji odstranit.

Aby byly koberce ve vaší domácnosti vždy báječně čisté, nemusíte se vždy spoléhat jen na prostředky z obchodu iZdroj fotografie: Freepik
Aby byly koberce ve vaší domácnosti vždy báječně čisté, nemusíte se vždy spoléhat jen na prostředky z obchodu

Po aplikaci roztoku zakryjte ošetřená místa ručníkem nebo hadrem. To pomůže zabránit příliš rychlému odpařování roztoku a umožní mu účinněji proniknout do skvrny. Pomocí čistého hadříku nebo papírového ručníku pak místo jemně „poťukejte“. Vyvarujte se tření, protože by se skvrna mohla do textilu zažrat ještě více. Pokud skvrna přetrvává i po prvním ošetření, postup opakujte. Jednoduše pokračujte v roztírání a přitlačování, dokud se zcela nezmizí.

Nezapomeňte na správné dočištění

Aby byly vaše koberce dokonalé, vyplatí se pohlídat si několik detailů.

  • Po odstranění skvrny opláchněte ošetřenou oblast čistou vodou, abyste odstranili veškeré zbytky. Přebytečnou vlhkost utřete suchým hadříkem a poté nechte koberec uschnout na vzduchu. U starších nebo obzvláště odolných skvrn může být pro dosažení optimálního výsledku nutné postup opakovat vícekrát.
  • Před použitím čpavkového roztoku vždy proveďte bodový test na nenápadném místě koberce, abyste se ujistili, že nedojde ke změně barvy nebo poškození.
  • Během čištění udržujte místnost dobře větranou, abyste zabránili hromadění výparů.
Na opravdu odolnou špínu platí docela obyčejný amoniak iZdroj fotografie: Freepik
Na opravdu odolnou špínu platí docela obyčejný amoniak

Co ještě můžete vyzkoušet

Pokud tento postup nezabere ani po několikerém opakování, pak lze vsadit i na jiné šikovné postupy.

  • Mýdlový roztok: V případě některých skvrn může být účinné jemné drhnutí skvrny jemným mýdlovým roztokem.
  • Krém na holení: Na skvrnu lze nanést pěnu na holení, nechat ji několik minut působit a poté ji před opláchnutím jemně vydrhnout.
  • Profesionální čištění: V případě hluboce usazených nebo přetrvávajících skvrn zvažte vyhledání profesionálních služeb čištění koberců.

A nezapomeňte na to, že amoniak můžete využít i na zahradě – třeba proti škůdcům.

Návod jak dobře a rychle vyčistit koberec

Jaké jsou vaše triky při čištění koberců?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články