Jak si nabrousit struhadlo: Pomůže smirkový papír či keramický hrníček

Nedovolte, aby vám tupé struhadlo kazilo práci v kuchyni. Nabrousit ho můžete hned několika rychlými domácími způsoby.

Tupé struhadlo naostříte za pár sekund, chce to jen alobal i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kuchyňské struhadlo, nenápadný, ale nepostradatelný nástroj v kulinářství, často čelí otupujícímu běhu času s nenápadnou tichou rezignací. Ani si tak nevšimnete, že se vám postupně tupí (a o to více překvapeni budete při nákupu nového). Než však začnete uvažovat o tom, že své kdysi spolehlivé struhadlo odsunete do hlubin kuchyňské zásuvky, počkejte. Obnovení jeho ostrosti totiž může být jednodušší a dostupnější, než si myslíte.

Metoda keramického hrnku

Tato metoda využívá neglazovaný prstenec, který se nachází na dně většiny keramických hrnků a jehož povrch je dostatečně drsný na to, aby obnovil tupé hrany zubů struhadla.

  • Najděte keramický hrnek s neglazovaným prstencem na dně. Tato plocha je obvykle zbavena jakéhokoli glazovaného povlaku a nabízí potřebnou abrazivitu.
  • V zájmu bezpečnosti zajistěte stabilní pracovní plochu. V jedné ruce držte struhadlo a v druhé hrnek.
  • Jemně, ale pevně přejeďte okrajem struhadla po neglazované části hrnku. K odstranění drobných otupění by mělo stačit několik tahů. Nezapomeňte ošetřit každou stranu zubů struhadla, abyste dosáhli rovnoměrného ostření.
  • Po nabroušení je důležité struhadlo (a hrnek) opláchnout pod tekoucí vodou, abyste odstranili veškerý keramický prach nebo kovové částečky. Před uskladněním nebo dalším použitím je důkladně osušte.

Díky michelinskému triku již nikdy nebudete bojovat se špinavým struhadlem na sýr. Vyčistíte ho naprosto jednoduše

Kulička z hliníkové fólie: překvapivá alternativa

Pro ty, kteří hledají ještě jednodušší metodu, nabízí web NášDům i použití hliníkové fólie. Tento proces nabízí vašemu struhadlu hned dvojí účinek – čištění a broušení.

  • Odtrhněte dostatečně dlouhý kus alobalu a zmačkejte jej do koule.
  • V ruce držte kouli alobalu a jemně ji „nastrouhejte“ na povrchu struhadla. To pomáhá vyhladit vrypy a drobné tuposti v zubech.
  • Stejně jako u metody keramického hrnku se ujistěte, že jste struhadlo opláchli a důkladně osušili, abyste odstranili všechny zbytky.
Struhadlo, prkénko, mrkev iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaše struhadlo fungovalo zase tak, jako když jste si ho pořizovali, vezměte si k ruce několik šikovných domácích pomocníků

Smirkový papír: Pro odolnější případy

Pokud máte co do činění se struhadlem, které už zažilo lepší časy, a jeho tupost se už pohybuje nad rámec jemné korekce keramickým hrnkem nebo kuličkovou fólií, zkuste dole návodu z webu iReceptář smirkový papír. Vyberte si ten středně hrubý, abyste dosáhli správné rovnováhy mezi účinností a bezpečností. Při postupu také vždy používejte rukavice, abyste si chránili ruce – neudělejte stejnou chybu jako já.

  • Brusný papír natáhněte na rovnou plochu zrnitou stranou nahoru a jemně po něm přejíždějte po povrchu struhadla v jednom směru. Vyhněte se pohybům tam a zpět, abyste zachovali celistvost zubů.
  • Po použití brusného papíru je nutné struhadlo důkladně vyčistit, aby na něm nezůstala žádná zrnka. Podrobněji popsali tento postup Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Jaké triky pro údržbu kuchyně používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články