Jak vypěstovat rajčata z plodů zakoupených v supermarketu: Stačí pár kousků a vlastní úroda je na dosah

Pěstování rajčat nemusí být nijak obtížné – může se vám to podařit i bez semínek ze zahradnictví a záhonu na zahradě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Sanbec / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rajčata patří mezi nejoblíbenější druhy letní zeleniny u nás. A s jejich pěstováním můžete začít už teď. Nesmíte čekat, až se v obchodech objeví semínka, úhledně zabalená v sáčcích (a leckdy i poměrně drahá). Bez obtíží si totiž vystačíte i s plody zakoupenými v obchodě, z nichž semena jednoduše vyberete a zasadíte. Abyste však byli úspěšní, musíte dodržet několik zásad

Jak vypěstovat rajčata ze semínka

Pokud se chcete pustit do vlastního předpěstování rajčat, měl byste to udělat přibližně 6 až 8 týdnů před posledním očekávaným mrazem ve vaší oblasti. Nejdříve naplňte květináče vysoce kvalitní zeminou a poté si připravte rajčata. Jednoduše z nich odřízněte tenké kolečko (tak, abyste co nejméně poškodili semena), to vložte do květináče a lehce zasypte zeminou. Jemně zalijte a během dalších dní udržujte půdu vlhkou. Rajčata pěstujte při teplotě 22 až 25 °C na světlém a slunném místě.

Vždy myslete na to, že rajčata milují plné slunce, proto pro jejich pěstování vyberte místo, kde budou mít alespoň 6 hodin přímého slunečního záření denně. Jakmile sazeničky dosáhnou dostatečné výšky a budou mít 2 až 3 pravé listy, jsou připraveny k přesazení do větších nádob nebo třeba přímo do truhlíku na balkoně (záleží na tom, jaké venku panuje aktuálně počasí). Při přesazování zapusťte sazenici do země až po první pravé listy a ujistěte se, že její stonek není zalomený nebo ohnutý.

Jak si vypěstovat rajčata z plodů z obchodu iZdroj fotografie: Depositphotos

Semínka z plodů – ano nebo ne?

Na tomto místě se však vyplatí zmínit jednu věc – rajčata, která vám vyrostou z rostlin vypěstovaných v obchodě, pro vás mohou být zklamáním. V obchodech se totiž často prodávají plody hybridů, vyšlechtěných pro život ve skleníku, takže se jim u vás doma vůbec nemusí dařit. Pokud tedy chcete opravdu sázet na jistotu, pak raději těch pár desetikorun za semínka osvědčených odrůd obětujte.

Jak se starat o rajčata

Myslete na to, že rajčata potřebují stálou vlhkost a tedy i pravidelnou zálivku. Udržujte proto půdu neustále vlhkou, ale ne podmáčenou. A vyhněte se také dopadání vody na listy, to může vést k houbovým chorobám. Abyste pomohli udržet v půdě vlhkost, můžete rostliny v květináčích také mulčovat. Jednoduše rozprostřete kolem základny každé rostliny tří až čtyřcentimetrovou vrstvu organického mulče. Jak rostliny rostou, budou potřebovat podporu, aby se zlomily. Proto jim poskytněte vhodnou oporu a přivažte k ní stonek měkkým zahradním motouzem.

A zapomenout nesmíte ani na hnojení. Rajčata jsou velmi náročná na hnojení, proto u nich vždy dbejte na pravidelné dodávání živin. Potřebují vyvážené hnojivo každé 2 až 3 týdny (pokud se rozhodnete pro to komerční, aplikujte ho pečlivě podle pokynů na obalu). A myslete také na vyštipování a odstraňování všech nemocných a poškozených listů. Při této příležitosti také pátrejte po přítomnosti škůdců, jako jsou mšice, háďátka a molice, a v případě potřeby rajčata okamžitě ošetřete organickým insekticidem.

Jak si vypěstovat rajčata z plodů z obchodu iZdroj fotografie: Depositphotos

Co ještě vědět o péči o rajčata

Abyste předešli chorobám rajčat, udržujte listy i během zálivky suché a průběžně odstraňujte všechny žluté nebo nemocné. Při sklizni pak buďte maximálně opatrní – rajčata neodtrhávejte, ale od stonků je oddělujte jemným kroucením. Pokud všechny tyto kroky dodržíte, měli byste být schopni vypěstovat zdravé a plodné rostliny rajčat i na svém parapetu nebo balkoně.

Jaké druhy zeleniny plánujete letos pěstovat vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články