Rajčata vydrží čerstvá přes celou zimu, stačí je uskladnit ve sklenici

Aby vám čerstvá rajčata vydržela uskladněná co nejdéle, vyzkoušejte některou z těchto metod jejich uložení. Díky těmto trikům je můžete uchovávat i několik dalších měsíců.

Nakládaná rajčata a okurky i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Rajčata patří bezesporu mezi nejoblíbenější plodiny, které lze pěstovat na zahradě. Kromě jejich sladké chuti je velkou výhodou široká škála způsobů jejich využití a bohatý obsah vitamínů a dalších prospěšných látek. Přestože poměrně rychle zrají a jsou náchylné na hniloby, existují naštěstí jednoduché způsoby, jak jejich trvanlivost značně prodloužit. Podle webu TopRecepty máte na výběr hned z několika metod, jak je uložit. My svého favorita máme a co si vyberete vy?

Použijte hořčičný prášek

K uchovávání rajčat vám skvěle poslouží i hořčičný prášek, o čemž jsme se zmiňovali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři. Jediné, co k jejich dlouhodobému skladování budete potřebovat, jsou zavařovací sklenice a trocha tohoto koření. Nejprve rajčata naskládáte do sklenic, a poté přisypte hořčičný prášek. Na tři litrové nádoby budete potřebovat 5 – 6 polévkových lžic. Nakonec sklenice uzavřete a mírně jimi zatřepte, aby se prášek uvnitř rovnoměrně rozmístil.

Konzervace rajčat alkoholem

Pokud se vám nechce ztrácet čas se zpracováním rajčatové úrody ani přípravou nálevu, o němž jsme psali v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři, využijte k jejich uskladnění alkohol. Jako v prvním případě opět sklenice naplňte rajčaty a zalijte 3 lžícemi alkoholu. Přikryjte víčkem a opět opatrně zatřepte, aby nepopraskala. Poté víčko odšroubujte a dovnitř umístěte zapálenou silnou nit nebo knot. Zavřete víko a nechte oheň dohořet. Takto ošetřená rajčata vám vydrží 2 – 3 měsíce.

Návod jak jednoduše sklízet, sušit a uchovat semena rajčat iZdroj fotografie: Freepik
Díky dobrým trikům vám sklizená rajčata vydrží uskladněná několik měsíců

Uložte rajčata mezi piliny

Tato metoda se skvěle hodí v případě, že rajčata nejsou ještě zcela zralá. Pro jejich uložení si připravte dřevěnou bedýnku. Její dno pokryjte papírem, nasypte vrstvu pilin a na ni umístěte rajčata. V další vrstvě pak opět piliny a přikryjte papírem. Naplněnou bedýnku uložte na tmavé a suché místo s pokojovou teplotou. Postupně vám dozrají, aniž by mezi nimi vznikla plíseň nebo hniloba.

Zavařená rajčata a okurky

Sladká rajčata na zimu: Nálev z nich se vypije rychleji, než se snědí rajčata

Jak uchovávat rajčata v lednici

Přestože je podle webu FreshPrima nejlepší způsob, jak naložit se zralými rajčaty jejich přeměna v kečup či jiný dresink, lze je nějaký čas uchovávat i v lednici. Ideální teplota by se měla pohybovat okolo 8 °C. Musíte je však udržet v suchu, aby nezplesnivěla nebo neshnila. Kromě lednice můžete využít také mrazák podobně jako naše čtenářka Jiřina P. ze Šumperku: „Pravidelně rajčata zamražuji, abych je měla vždy po ruce, když je budu potřebovat.“

Jakým způsobem dlouhodobě skladujete rajčata vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články