Jak správně ozdobit vánoční stromek: Osvědčené kroky pomohou, aby se z něj nestala svítivá přeplácaná koule

Zdobení vánočního stromku není žádná věda, pokud zvládnete dodržet tu správnou techniku. Stačí se inspirovat několika šikovnými pravidly.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vánoční stromeček ke svátkům patří stejně pevně jak třeba pečení cukroví. Ale pokud si myslíte, že to zvládáte dokonale, zamyslete se ještě jednou. Vždyť těžko byste našli lepší terč vánočních vtipů, než právě situace související se zdobením stromečku. A jak se vyhnout nehodám i vyloženým trapasům?

Jako první ozdobte špičku

I když upevnění špičky nebo hvězdy na vánoční stromeček tvoří v mnoha rodinách onen symbolický zlatý hřeb celého tohoto procesu, ve skutečnosti jde o krok zcela nepraktický. Právě ke zdobení špičky stromku se vážou různé zádrhely – někdy ji musíte seříznout, jindy se k ní přes nazdobené větve už dostává jen těžko. Proto je vždy lepší začít touto dekorací jako první. Vyhnete se tak většině problémů, které se se zdobením stromečku neodmyslitelně pojí.

Na druhém místě jsou řetězy

Zamyslete se také nad tím, kdy na strom dáváte nejrůznější světelně řetězy a girlandy. Pokud si je také necháváte na konec, aby celý efekt již hotové výzdoby podpořily, pak opět děláte velkou chybu. Pokud je totiž budete dávat na stromeček až jako poslední, můžete si shodit ozdoby. Navíc mnohdy zdeformují krásu tak pečlivě naaranžovaných řetězů. Světýlka a jim podobné ozdoby a dekorace tak musí přijít na stromeček hned jako druhé v pořadí.

Jak správně ozdobit vánoční stromek iZdroj fotografie: Depositphotos

Pověste vánoční girlandy

Pokud mají váš stromeček zdobit spíše těžší girlandy vyrobené například z přírodnin, zavěste je na větvičky ihned po světýlkách. Mohou totiž větve stromečku nehezky zdeformovat a prohnout. A dokud na něm ještě nejsou ozdoby, můžete je zkusit různě navázat nebo třeba podepřít – v opačném případě by to však už bylo mnohem složitější. Girlandy vám zároveň pomohou si rozvrhnout budoucí výzdobu stromku se vším všudy.

Velké vánoční ozdoby na stromeček

Dalším bodem výzdoby by měly být ty největší vánoční ozdoby, které na stromeček chcete zavěsit. Důvod je podobný jako v případ girland. Nezáleží na tom, zda máte doma ještě ty staré foukané, nebo jste si pořídili už nějaké z moderních materiálů, které sledují soudobé trendy. Právě teď je ten pravý čas na to je vyndat z krabice a pořádně oprášit.

Menší ozdoby a sladké zdobení

Jako jedny z posledních přijdou na vánoční stromeček spíše menší ozdoby, které dokážou vyplnit menší mezery ve výzdobě a celkově ozdobený stromečkový sjednotit. Mezi ně pak zavěste i nejrůznější čokoládky a certličky. Mimochodem – pokud upevníte na každou špičku větve jednu certličku nebo jí podobnou laskominu, vyplníte jednoduchým způsobem i mezery mezi zelení, takže vaše výzdoba bude působit kompaktněji.

Jak správně ozdobit vánoční stromek iZdroj fotografie: Depositphotos

Řetězy si nechte na konec

A jako poslední přijdou na stromeček nejrůznější řetězy nebo třeba ozdobné třásně a třepení (u nás se často používají například tzv. andělské vlasy). Pomohou vám doladit vzhled stromku tam, kde to větší součásti výzdoby nedokázaly. Konečný efekt tak bude dozajista dokonalý.

Jak jsou vaše osvědčené vánoční triky při instalaci výzdoby?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články