Jak správně zasadit rajčata pro sazenice v březnu: Chce to plastovou nádobu s výškou stěny 5-7 cm

Aby byly sazenice rajčat velké a silné, musíte jim dopřát dostatečný prostor k rozvoji kořenového systému. To zařídí správná nádoba.

Rajčat tolik, že je můžete rozdávat: Božská kombinace popele, hořčičného prášku a vaječných skořápek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cesta pěstování robustních sazenic začíná výběrem vhodné sterilizované půdy se středním obsahem živin, nejlépe té speciálně určené pro rajčata, jak radí web TakTojeNášSvět. Zvolit můžete buď substrát určený speciálně pro sazenice nebo směs listovky s perlitem či vermikulitem. Tento počáteční výběr je klíčový, protože zdraví a vitalita sazenic jsou úzce spjaty právě s pečující náručí půdy. Ovšem tuto výživnou směs musíte také v dalším kroku nasypat do té správné nádoby.

Výběr ideálního květináče

Pro výsev rajčat se nejlépe hodí spíše menší plastové nádoby se stěnami o výšce 5 až 7 cm. Tato zdánlivě skromná nádoba má v počátcích života sazenic opravdu zásadní význam, neboť jim poskytuje kontrolované prostředí vhodné pro růst. Do nádoby se nasype zemina, přičemž je třeba ponechat volný prostor ve vzdálenosti asi 1,5 až 2 cm od horního okraje.

Chcete silné sazenice rajčat a super úrodu s gigantickými plody? Udělejte na záhoně jednu maličkost

Díky tomuto uspořádání není třeba dbát na zhutnění nebo odvodnění, protože tato počáteční fáze je přechodná. „Za pár týdnů sazeničky stejně přesadím do nového, takže si s nějakou drenáží na dně nemusím dělat hlavu,“ potvrzuje naše čtenářka Blanka N. z Pece pod Sněžkou.

Jak na správný výsev

Na takto připravenou půdu se semínka vysévají tak, že se jednoduše položí na substrát a následně zasypou tenkou vrstvou zeminy. „Po jemném zamlžení povrchu se nádoba obalí plastovou fólií nebo se umístí do sáčku, aby se simulovaly skleníkové podmínky. Toto teplé a vlhké mikroprostředí podpoří proces klíčení a zajistí, že během 3 až 4 dnů vyrazí z půdy první výhonky,“ dodává ještě paní Blanka.

Protáhlé sazenice rajčat iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete, aby se sazenicím rajčat dařilo letos co nejlépe, musíte si dát pozor na to, v jaké nádobě je pěstujete. Vyplatí se to

Dál už sazeničku potřebují už jen teplo – lépe řečeno teplotu kolem 25 °C, jak radí web DesateroTváříOsobnosti, přičemž po vyklíčení se teplota sníží na 15-20 °C, což odráží přirozené výkyvy ročního období. Já to dělám také tak a rajčata mi vždycky „jdou“ skvěle. Více o správné teplotě pro malé sazeničky rajčat psali Chalupáři-Zahrádkáři v nedávném článku.

Po výsadbě musíte rajčata pravidelně zaštipovat – zjistěte, jak na to

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro výsev rajčat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články