Jak sušit prádlo v malém bytě i velkém domě, aby nezapáchalo: Spolehlivý babský způsob se 100% úspěšností

                   

S příchodem teplých dnů začíná řada hospodyněk sušit prádlo venku. To však mnohdy není možné. Někdy je problémem absence zahrady nebo znečištěné venkovní prostředí, jindy pak přítomnost pylů v ovzduší, které mohou značně přitížit astmatikům a alergikům. Jak tedy sušit prádlo doma, aby vždy příjemně vonělo a lákalo na dotek?

Správné sušení začíná už u praní

Zdá se to jako paradox, ale není to tak. Špatně vyprané prádlo totiž po usušení nikdy vonět nebude, ať se snažíte, jak chcete. Základem je tedy pračku nikdy nepřeplňovat. Alespoň čtvrtina bubnu by měla zůstat volná. Jedině v takovém případě se z textilií dokonale odplaví všechny nečistoty a mastnota. Jinak mohou právě tyto prvky způsobit zápach usušeného prádla. U ručníků je pak důležitý i správný způsob praní.

Nemají totiž rády aviváž, která jejich strukturu zhutňuje. Nejsou pak tak hebké, jak byste si určitě přáli, a navíc vysychají jen pomalu, takže mají větší sklony ke vzniku zápachu. Posledním důležitým bodem je pak rychlé pověšení prádla v okamžiku, kdy pračka dopere. Už půlhodinový pobyt v pračce totiž může způsobit, že po usušení bude vaše prádlo zapáchat (vše záleží na stavu vašeho spotřebiče). Pokud to jde, použijte časovač, nebo jednoduše prádlo neperte přes noc.

Jak sušit prádlo v malém bytě

Základem je regulace vlhkosti v prostorách, kde se prádlo suší. Čerstvý přísun vzduchu by měl být samozřejmostí. Je-li to možné, nechte v místnosti otevřené okno. V opačném případě alespoň co nejčastěji větrejte. Prádlo také nikdy nesušte příliš natěsnané na sebe a už vůbec ho nepokládejte přímo na radiátor (to je možné jen v případě několika málo kousků, nikoli u celé pračky).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

V zimě lze využít i sílu mrazu. Prádlo jednoduše pověste ven a počkejte, až zmrzne. To je ovšem jen první krok. Voda z něj později začne sublimovat (jinými slovy – změní se z tuhého skupenství přímo na plynné) a prádlo zůstane perfektně suché. Tento proces je sice o něco delší než v případě běžného sušení, mráz však zajistí, že bude vaše oblečení po dokončení celého procesu příjemně vonět.

Jak rychle usušit prádlo

Může se však stát, že potřebujete rychle usušit jen jeden kousek oblečení. V takovém případě nespoléhejte na obyčejné sušení a místo toho celému procesu trochu pomozte. Sázkou na jistotu je žehlení. Několik minut žehlení na co nejvyšší teplotu značně urychlí celé sušení. A to tím spíš, pokud budete prádlo žehlit na savém ručníku, který přebytečnou vlhkost pohltí. Oblečení se zároveň nezmačká a bude rychle připravené k nošení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vsadit je však možné i na sušení oblečení v troubě. Není to tak šílené, jak to na první pohled vypadá. Důležité ovšem je zachovat pravidlo 5 minut – to je totiž doba, po kterou by si mělo mokré oblečení v troubě pobýt. Poté ho vyjměte a nechte dosušit standardním způsobem. Pomoci vám může i fén, jenž celý proces značně urychlí. Ale pozor – při sušení v troubě se na textilu nesmí nacházet žádné plastové prvky, jinak by se mohly poškodit.

Když prádlo stále zapáchá

Ne vždy však může být problém ve fázi sušení. Naopak. Leckdy lze jeho počátky najít už v samotném procesu praní. Pokud nemáme dokonale čistou pračku (a u starších spotřebičů leckdy není něco podobného možné), pak je třeba pojistit si svěžest prádla během samotného procesu praní. Místo aviváže proto použijte ocet, po kterém zůstane na textiliích jen příjemná vůně svěžesti.

A jednu třetinu pracího prášku nahraďte jedlou sodou. Uvidíte, že se s nepříjemným problémem zapáchajícího textilu už nikdy nebudete muset potýkat. A jestliže si chcete vše ještě tak trochu pojistit, pak jednoduše do každého praní přidejte přímo do bubnu s prádlem několik kapek svého oblíbeného esenciálního oleje.

Které z technik doporučovaných v našem článku běžně používáte?

Jak správně prát? Seznamte se s několika tipy, které určitě neděláte
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články