Jak skladovat okurky tak, aby vydržely co nejdéle: Triviální trik prodlouží jejich životnost až o 2 měsíce, přičemž nezmění svojí chuť

Pokud se vám na zahradě urodily okurky, můžete je uchovávat v lednici po opravdu dlouhou dobu, pokud víte jak.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oblíbená okurka‎ (okurka setá – Cucumis sativus) je rostlinou z čeledi tykvovité (Cucurbitaceae). A právě teď vrcholí jejich sklizeň – abyste si jich však mohli užívat ještě dlouhou dobu, nemusíte je vždy zavařovat. Mohou totiž poměrně dlouho vydržet i v lednici – stačí jen použít ty správné postupy.

Pomůže papírový kapesník a sáček

Pokud potřebujete uložit opravdu velké okurky, můžete je uchovat s pomocí sáčku a papírového ručníku. Každou jednotlivou okurku proto zabalte právě do papírového ručníku utěrky nebo kapesníku a následně je uložte do igelitového sáčku. V jednom může být i více okurek – neměly by se však na sebe příliš tlačit. Nakonec sáček zavažte a máte hotovo.

Okurky udrží čerstvé i voda

Pokud se teprve chystáte okurky sklízet, a přitom počítáte s tím, že je chcete uchovat opravdu dlouho, uřežte je správně. Musíte jim totiž nechat opravdu dlouhou stopku. Tu budou potřebovat, protože právě tu je nutné strčit do sklenice s vodou. Sklenici je nutné v lednici dobře zavřít, aby okurky nepopadaly. Namočená však mu být pouze stopka – pokud by se máčela i horní část okurky, velmi rychle by shnila.

Vodu je třeba pravidelně vyměňovat. Kontrolujte ji každých 4 až 5 dní. Podle potřeby ji také dolévejte. A to samé provádějte s okurkami. I přes veškerou péči by se totiž mohly nějaké známky hniloby projevit. Pokud půjde vše dobře, mohou takto okurky vydržet báječně šťavnaté a čerstvé i dva měsíce. Uvidíte, že budou chutnat docela jako čerstvě sklizené.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejúčinnější způsob skladování okurek

Existuje ovšem ještě jeden účinnější způsob, který vám pomůže uchovat okurky po velmi dlouhou dobu jako čerstvé. Potřebujete sáček se zipem, z něhož je možné vysát vzduch. Pokud to uděláte a budete postupovat opravdu pečlivě, mohou vám okurky v tomto provizorním domově vydržet i 2 až 2 a půl měsíce. Místo sáčku se zipem také můžete použít vakuovací krabičku.

Okurky je možné uchovat i mimo lednici

Nemáte v lednici dostatečný prostor, ale také byste chtěli uchovat okurky opravdu dlouho? Pak to zkuste ve spíži – i tam by vám mohly vydržet poměrně dlouho, možná až 1,5 měsíce. A co pro to musíte udělat? Stačí vzít suchou a čistou sklenici a na její dno nasypat mletou hořčici. Postačí ta obyčejná, kterou běžně seženete v obchodě. Je lepší vzít nádobu se širokým hrdlem o objemu nejméně 5 litrů, do které se bez problémů vejdou i poměrně velké okurky.

Krk by měl být také dostatečně široký, abyste okurky mohli snadno vložit dovnitř a později je opět bez problémů vyjmout. Důležité je vzít také správné množství hořčice. Na pětilitrovou sklenici budete potřebovat 100 až 150 gramů suché hořčice. Okurky dobře omyjte a osušte a teprve poté je vložte do zavařovací sklenice. Poté ji uzavřete pevným víkem a uchovejte na chladném místě. Takto mohou zůstat čerstvé řadu týdnů.

Jaké jsou vaše triky pro dlouhodobé uchovávání úrody z vaší zahrady?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články