Hnojivo z kopřiv nahradí drahé chemické přípravky a prospěje celé zahradě. Příprava je jednoduchá, účinky úžasné

Kopřiva obsahuje mnoho cenných živin důležitých pro výživu zahrady. Aby je však vaše rostliny využily na maximum, je třeba vyrobit správné hnojivo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Carmen Morgan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kopřivové hnojivo patří mezi nejosvědčenější dodavatele živin na zahradu vůbec. Pokud ho použijete správně, můžete se těšit na maximální výsledky, a to jak ve své užitkové, tak i okrasné zahradě. Nejlépe se osvědčuje při hnojení listnatých rostlin (pro jehličnany se tedy příliš nehodí). Neocení ho však bohužel ty kyselomilné (jako například vřesy nebo borůvky). U těch je třeba vždy sáhnout po jiném prostředku, který jim co do složení a obsahu živin bude vyhovovat mnohem lépe.

Jak kopřiva prospívá zahradě

V této plevelné rostlině je možné najít celou řadu prospěšných látek. Jde především o chlorofyl, dusík, železo a draslík, navíc hotové kopřivové hnojivo vydrží ve vhodných podmínkách až 6 měsíců, takže si s jednou dostatečně velkou dávkou vystačíte po většinu vegetačního období. A jak si připravit hnojivo? Nasbírejte na něj mladé kopřivy. Můžete je vzít třeba v příkopu u cesty nebo ze své zahrady (vždy si však berte rukavice). Poté je rozdrťte nebo nakrájejte na malé kousky, aby se kopřivy mohly co nejlépe a nejrychleji vylouhovat.

Následně je nasypte do velkého kbelíku. Vše zalijte vodou tak, aby byly zcela ponořené. Nejlepší je použít dešťovou vodu, ale v případě nouze vám postačí i voda z kohoutku. Přidejte vhodné závaží, jako je například cihla, abyste kopřivy důkladně ponořili a nechali je potopené. Poté nádobu zakryjte a trpělivě čekejte. Pozorujte bublinky ucházející na povrch a připravte se i na poměrně nepříjemný zápach! Jakmile obojí ustane, což se stane asi po 3 až 4 týdnech, bude vaše hnojivo připraveno k použití.

Jak používat kopřivové hnojivo

Kopřivovou kejdu je nyní třeba přecedit a následně naředit, jinak by mohla hnojené rostliny spíše spálit. A jak na to? Jednoduše zřeďte 1 díl kopřivového hnojiva s 10 díly vody a hojně aplikujte na rostliny na záhoncích nebo k listnatým dřevinám. Pokud si po několika týdnech (v závislosti na velikosti vaší zahrady) založíte další kbelík s kopřivovou kejdou, budete mít k dispozici zdarma po celou vegetační sezónu organické hnojivo pro všechny vaše zahradní rostliny, a to jen s minimem námahy.

Jak udělat přírodní hnojivo z kopřivy na zahradu iZdroj fotografie: Depositphotos

Co přidat do kopřivové kejdy

Pokud však chcete, aby se do hnojiva uvolnilo opravdu maximum živin, pak ještě před finálním vložení cihly vmíchejte mezi kopřivy staré pečivo. Na běžně velký kbelík vám postačí jeden malý bochník chleba. Ten rozlomte na několik dílů, vmíchejte mezi kopřivy a vše zatižte cihlou. Teprve poté vše zalijte vodou. Pečivo pomůže k lepší fermentaci kejdy, takže hnojivo bude hotové rychleji a lépe se z něj vylouhují některé cenné látky. Navíc tak můžete využít jinak nepotřebný domácí opad (chléb může být i plesnivý nebo jinak znehodnocený).

Kopřivy v sobě obsahují celou řadu cenných živin. Pokud je chcete poskytnout svým zahradním rostlinám, naučte se je zpracovávat správně

Jaká organická hnojiva používáte při péči o zahradu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články