Nedovolte, aby se vám pracně vypěstovaná jablka přes zimu zkazila. Osvědčené skladovací postupy tomu zabrání.
Pro začátek se ujistěte, že máte vhodný materiál na skladování. „Mějte na paměti, že sladší odrůdy se skladují jen několik týdnů, zatímco ty trpčí lze skladovat celou zimu, pokud jsou uchovávány ve správných podmínkách,“ radí web GardenersWorld.
Podle doby sklizně určíte skladovatelnost
A pokračuje: „Také rané odrůdy jablek, sklízené v září až říjnu, se pro skladování nehodí a je nejlepší bude je sníst do čtrnácti dnů po sklizni. Pozdní odrůdy jablek sklízené v listopadu naopak musí dozrávat ve skladu čtyři až pět týdnů a při správném skladování pak vydrží po celé zimní měsíce.“ A pohlídejte si i další detaily:
- Bezvadné plody: Jablka by měla být bez otlaků, škrábanců nebo poškození od škůdců.
- Zdravé stopky: Každé jablko by mělo mít neporušenou stopku, bez ní rychle ztrácí vlhkost, stárne a kazí se.
- Čerstvě sklizená: Ideální jsou jablka přímo z vaší zahrady nebo od místních farmářů. Ta, která už dlouho ležela někde ve skladu, obvykle snáší změny poměrně špatně.
Uchovávejte je v chladu
„Ideální teplota pro skladování je 0 až 5 °C při relativní vlhkosti 90 až 95 %,“ doporučuje web Gardeners. „Pokud jich máte větší množství, najděte jim chladné, tmavé místo s relativně vysokou vlhkostí, například sklep nebo chladnou spíž. Nejlepší je, když se teplota drží blízko bodu mrazu, ale ne pod ním!“
Trik pro dlouhou výdrž
Ovoce také nikdy před skladováním neoplachujte, protože vlhkost může podpořit rozvoj hniloby. Myjte je až před konzumací. A chcete-li urychlit zrání nedozrálých jablek, vložte je do papírového sáčku s banánem nebo jiným zralým jablkem.
Pokud máte jablek opravdu málo a jde vám doslova o každý kus, radí web Gardeners ještě toto: „Každé jablko zabalte – nejlépe se stopkou – do kousku novin nebo pečicího papíru. Poté je uložte do bedny nebo kontejneru, ideálně v jedné vrstvě.“