Jak urychlit růst jahod a chránit je před hnilobou. Efektivním řešením je amoniak

Pokud patříte mezi milovníky jahod, rozhodně byste měli vyzkoušet tento geniální trik. Hniloba už vás o úrodu nepřipraví. Naopak si budete moci vychutnat opravdu velkou sklizeň.

Jahody zalijte na podzim jódem, v příští sezóně vás potěší množství plodů i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jahody patří bezesporu mezi nejoblíbenější plody léta. Ať už je milujete jen tak čerstvé, v dezertu, jako marmeládu nebo v kynutých knedlících, vždy je lepší mít úrodu větší nebo menší. Přestože je pěstování těchto rostlin poměrně jednoduché, dokáží potrápit i opravdu zkušené zahradníky. Naštěstí existují osvědčené triky, které vám pomohou některé problémy hravě vyřešit.

Jak pěstovat jahody

Pokud toužíte po úrodě velkých a šťavnatých jahod, musíte při jejich pěstování dodržovat určitá pravidla. Velmi důležité je najít jim na záhonu to nejvhodnější místo. Dobře porostou na světlém a teplém stanovišti, kde budou chráněny před silným větrem. Půda by měla být velmi úrodná a dobře propustná. Pokud vedle nich navíc vysadíte česnek, snadno je ochráníte před útokem některých škůdců.

Proč je důležité hnojit jahody

Vhodnými přípravky můžete stimulovat růst rostlin a podpořit jejich imunitní systém. Díky správně vybranému hnojivu budou vaše jahody silnější, zdravější a odolnější vůči různých stresovým faktorům, jako jsou teplotní výkyvy, vznik nemocí, plísní nebo houbových chorob. Kromě toho hnojivem doplníte také potřebné živiny, bez kterých se jahody budou jen těžko vyvíjet.

pěstování jahod v truhlíku iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím hnojit jahody

Amoniakem lze jahody ošetřit při vzniku plísní nebo nedostatku některých důležitých živin. To poznáte například podle žloutnutí listů nebo zpomaleného vývoje. Aby vaše rostliny dobře prospívaly, lze toto hnojivo používat i jako prevenci. Touto směsí je ochráníte před škůdci i některými nemoci. Tím, že jim dodáte dusík, navíc podpoříte rozvoj kořenového systému.

Jak hnojivo připravit

Abyste si tuto výživnou směs vyrobili, smíchejte 3 polévkové lžíce amoniaku s 10 litry vody. Nezapomeňte pracovat v ochranných rukavicích, aby nedošlo k poškození kůže. Roztok důkladně promíchejte, aby se všechny složky spojily. Jahody nejprve zalijte čistou vodou, a teprve poté aplikujte připravené hnojivo. Dusíkaté směsi podporují tvorbu zelených částí rostlin, proto byste je měli použít ještě dříve, než jahody začnou kvést.

Jak na bohatou úrodu jahod

Čím hnojíte jahody vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články