Drahá elektřina? Lze ušetřit až 80 % vynaložených nákladů. Zbavte se vysokých účtů jednou změnou

                   

Jen máloco dokázalo zahýbat stabilitou rodinných rozpočtů tak výrazně, jako právě ceny energií. Ale i když si myslíme, že tento faktor nemůžeme nijak ovlivnit, naštěstí to není tak úplně pravda. Mnohdy totiž stačí, abychom zanalyzovali své každodenní návyky a zjistíme, že ve skutečnosti máme v tomto ohledu ještě značné rezervy. Vysoké ceny energií tak nemusí být strašákem. Zjistěte, co proti tomuto negativnímu jevu můžete dělat.

Zjistěte, jak doma svítíte

Někdy dochází k tomu, že elektřinu „propálíme“ zcela zbytečně. Typické je to u nejrůznějších stropních svítidel. Zamyslete se nad tím, zda je opravdu nutné, aby pokaždé svítil velký stropní lustr. V mnoha případech by ho totiž bez potíží nahradily náladové nebo čtecí lampičky s žárovkou o výkonu pouhých 15 W. A čím menší výkon, tím samozřejmě méně utratíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kde plýtváme elektřinou nejčastěji

Není rovněž nutné, aby byla intenzita světla ve všech místnostech stejná, kupříkladu na WC nebo na chodbě můžeme klidně nainstalovat slabší žárovky, aniž by to jakkoliv omezilo náš komfort. A pohlídejte si také to, zda za sebou všude zhasínáte. Vytvořit si tento návyk po každém odchodu z místnosti je totiž rozhodně velmi užitečné.

Ušetřete až 80 % za energie

Nakonec však stejně nejvíce záleží na tom, čím svítíme. I když klasické žárovky už ustupují do pozadí (a v obchodech je seženete už jen zřídka, typicky jako „tepelné koule“), mnohdy stále ještě nevíme, čím bychom je měli nahradit. Nabízí se samozřejmě staré dobré zářivky – ty však bohužel rychle ztrácí svítivost, a to až o 20 %.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dobrou alternativou jsou pro ně tzv. kompaktní zářivky, které se mohou pyšnit 75 % úsporou energie a dlouhou životností. Ještě o něco lépe jsou na tom však LED žárovky. Ty vám uspoří 80 % energie a nabízí opravdu mnoho hodin svícení – ty nejlepší až okolo 45 000. Investice do nich se tedy rozhodně vyplatí.

Také se potýkáte s vysokými účty za elektřinu nebo jste u sebe doma zavedli úsporný režim už dávno?

Posloužit nám mohou i LED pásky. Naučte se, jak je vybrat správně
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články