Kus koberce vyřeší zásadní problém: Jeho vložení pod radiátor udrží teplo a šetří tak na energiích

Plýtvání teplem znamená více utracených peněz za energie. Existuje však několik triků, jak teplo zadržet v domě a každý měsíc na něm tak trochu ušetřit.

i Zdroj fotografie: Pharos / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dlouhá zima a stále chladné jarní dny neznamenají nic jiného, než že musíte zapnout topení a otočit kohoutkem pořádně doprava. Náklady na energie vám tak znatelně narostou. Vyplatí se udělat pár opatření, a nepříjemnostem s pozdějším vyúčtováním tak předejít. Neznamená to však obléct doma teplý svetr a ponožky. Stačí se naučit pár triků, jak správně zadržet teplo, které doma topením vytvoříte.

Teplo pomůže udržet koberec

Teplý vzduch se dá v domu udržet několika snadnými způsoby. Velmi jednoduchý, ale obzvláště účinný je trik s kobercem. Když je topení zapnuté, nejdůležitější je zajistit, aby se teplo nerozptylovalo mimo místnost, ale drželo se v ní. Stačí položit koberec na podlahu v blízkosti topení. Platí, že čím tlustší koberec, tím větší efekt tento trik přinese. Navíc částečně pomůže od studené podlahy. Zároveň neumisťujte v blízkosti radiátoru žádný jiný nábytek, který by teplo zbytečně blokoval.

Nezapomínejte za sebou zavírat

Málokdo ví, že až 35 % tepla uniká stěnami, okny a dveřmi. Pouhé zavření dveří stačí k tomu, abyste měli doma tepleji. Využijte toho. Když pečete, zavřete kuchyňské dveře, trouba vzduch v kuchyni ohřeje. To samé platí pro ložnici: Když spíte, vaše tělo vytváří teplo. Když budete mít ložnici zavřenou, vámi vytvořené teplo se bude držet uvnitř. Zavřené dveře ložnice zaručí, že drahocenný teplý vzduch neuteče do chodby a nevytratí se okny ven.

Jak šetřit teplo - radiátor iZdroj fotografie: Depositphotos

Když teplo uniká okny

Udržet doma teplo v zimě je velké téma většiny majitelů domů. Když je však špatně zaizolován, je nutné hledat způsoby, jak to napravit. Co můžete udělat skoro hned? Nainstalujte do oken žaluzie a pověste závěsy. Nejlépe budou izolovat pevné materiály jako samet nebo semiš. Vyzkoušet můžete i speciální tepelně izolační závěsy. Ujistěte se, že závěsy zakrývají celá okna a jsou co nejblíže sklu – čím méně prostoru mezi nimi bude, tím menší šanci bude mít teplý vzduch k útěku.

Jaké jsou vaše triky na udržení tepla v domě?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články