Jak ušetřit za vytápění: Zavírejte dveře, na parapet položte ručníky

Nenechte se zaskočit neustálým zvyšováním cen za vytápění – díky několika šikovným trikům dokážete značně ušetřit.

Už žádné utrácení za vytápění, naučte se správně šetřit i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem zimního chladu se udržení tepla a útulnosti vašeho domova stává nejvyšší prioritou. Vzhledem k rostoucím nákladům na energie je však hledání způsobů, jak ušetřit za vytápění, aniž byste museli obětovat své pohodlí, důležitější než kdy jindy.

Zimní režim pro okna

Mnoho moderních oken je vybaveno zimním nastavením, které zvyšuje jejich těsnost. Aktivace této funkce může výrazně snížit tepelné ztráty. Ujistěte se také, že jsou všechny radiátory jsou plně funkční a nejsou zakryté nábytkem nebo třeba vlhkým prádlem, které může bránit distribuci tepla a přispívat k růstu plísní.

Jednoduchá, ale účinná opatření

Někdy mohou i ta nejjednodušší opatření vést k výrazným úsporám. Podívejte se na seznam těch, které využije skoro každý.

  • Zavřete dveře: Zavřené dveře vytvářejí menší, lépe zvládnutelné plochy pro vytápění a zabraňují rozptylu tepla do neobydlených prostor.
  • Trik s ručníky: U domů se staršími okny, kterými táhne, může umístění srolovaných ručníků na parapet zabránit pronikání studeného vzduchu dovnitř.
  • Těžké závěsy: Silné závěsy působí jako další izolační vrstva, která zadržuje teplo uvnitř a brání pronikání chladu.
  • Vrstvy koberců: Koberce nejenže udržují nohy v teple, ale také přidávají další izolační vrstvu na podlahu. „To je obzvláště důležité, pokud bydlíte nad nevytápěnými prostory, jako jsou garáže nebo sklepy,“ připomíná naše čtenářka Radka N. z Domažlic.

Mandarinková kůra na topení pomůže v domácnosti. Pohlcuje pachy, skvělé účinky má i na zdraví

Vyhněte se extrémním teplotním výkyvům

Nastavte termostat na teplotu kolem 18–19 °C, když jste venku, a na 21–22 °C, když jste doma, jak radí web iPrima. Pamatujte, že každý stupeň navíc může výrazně zvýšit váš účet za vytápění. Magazín ProŽeny pak zdůrazňuje i nutnost správného větrání, které je zásadní pro prevenci vzniku plísní a zajištění zdravého vnitřního prostředí.

Aby vás na konci sezóny nepřekvapil nepříjemně velký účet za vytápění, naučte se několik velmi šikovných triků. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vás na konci sezóny nepřekvapil nepříjemně velký účet za vytápění, naučte se několik velmi šikovných triků

V zimě proto nechte okna otevřená vždy jen na krátkou dobu, abyste zabránili výrazným tepelným ztrátám – ideálně větrejte místnost 4 až 6 minut, několikrát denně. Na nutnost správného vytápění v noci Chalupáři-Zahrádkáři už v minulosti upozorňovali i dodali i návod na osvěžení domova prostřednictvím bobkového listu.

Letní a zimní režim na plastových oknech vám také může ušetřit značnou sumu za vytápění

Jak proti vysokým účtům za vytápění bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články