Mandarinková kůra na topení pomůže v domácnosti. Pohlcuje pachy, skvělé účinky má i na zdraví

Rozložení mandarinkové kůry na parapet se vyplatí – dokáže si poradit hned s několika nepříjemnými jevy v domácnosti najednou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mandarinková kůra nejen krásně voní, ale má i různé užitečné vlastnosti díky obsahu vitamínů, minerálů, antioxidantů, éterických olejů a také vlákniny. Využít se dá v kuchyni, v domácí kosmetice, pomáhá léčit nachlazení i z ní vyrobíte skvělý osvěžovač vzduchu.

Nejdříve ji musíte omýt

Pro využití v domácnosti je potřeba vždy mandarinkovou kůru zbavit chemikálii. Voda na to bohužel nestačí, na trhu už jsou ale k dispozici ekologické čističe. A nebo si jeden takový vyrobte doma: smíchejte lžíci citrónové šťávy a lžíci jablečného octa v rozprašovači a ovoce důkladně postříkejte. Nechte chvíli působit a pak dobře omyjte teplou vodou. Pokud koupíte bio mandarinky, pak tento proces samozřejmě odpadá.

Rozložte mandarinkovou kůru na topení

Poté už stačí jen kousky mandarinky rozložit na parapet nebo přímo na topení a dovolit jim, aby do vzduchu uvolnily cenné silice. Ty pohltí zápach a domácnost skvěle osvěží. Ovšem z mandarinkové kůry si můžete vyrobit i levný osvěžovač bytu a obuvi, a to jednoduše povařením kůry s přídavkem voňavého koření. Vychladlý odvar přelijte do rozprašovače.

Kůra zabalená v papíru a vložená do bot je přes noc zbaví zápachu. Totéž platí pro odpadkový koš, dáte-li slupky na dno. A jednoduchá je i výroba vonného sáčku. Jednoduše smíchejte mandarinkovou kůru s trochou soli a vložte ji do sáčku. Ten můžete dát do skříně nebo do auta, kde odstraní všechny nežádoucí pachy.

Jak využít mandarinkovou kůru v domácnosti iZdroj fotografie: Pixabay

Do kuchyně použijte prášek

Na vaření se čerstvá kůra nevyužívá, je totiž dost hořká. Proto ji nejprve usušte a pak rozmixujte na prášek. V dobře uzavřené nádobě dlouho vydrží. Přidávejte ji do marinád na maso, na osvěžení do salátových zálivek, do krémů a moučníků a také do čajů, které získají citrusovou chuť i vůni.

Blahodárný vliv na pokožku i vlasy

Mandarinková kůra díky antioxidantům a dalším látkám pomáhá omlazovat pokožku, působí dobře na různé kožní vyrážky i akné. Čerstvou kůrou potírejte obličej či jiná problematická místa. Sušený prášek přimíchejte do krému nebo sprchového gelu a použijte jako peeling. Na mastné vlasy a svědění hlavy povařte kůru ve vodě a nechte 30 minut vyluhovat. Vlažným odvarem si splachujte vlasy před umytím.

Pomoc při nemocech

Éterické oleje pomůžou při bolestech hlavy, stačí čerstvou kůru vdechovat. Při rýmě nakrájejte kůru na kousky, přelijte vařící vodou a pod osuškou inhalujte. Proti kašli se osvědčila tinktura: 2 lžíce sušené kůry a 200 ml alkoholu (vodka) dejte do tmavé nádoby a 7 dní macerujte. Užívejte 20 kapek denně při suchém dráždivém kašli. Prášek z kůry pomůže při zažívacích problémech, přimíchejte ho jednoduše třeba do jogurtu.

Jak využíváte mandarinkovou kůru v domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články