Deky ani hadry do psí boudy nepatří, proti zimě musíte své mazlíčky ochránit jinými způsoby

                   

Bouda by měla být pro vašeho psa především útulným a pohodlným místem. Musíte ji tedy přizpůsobit potřebám daného zvířete a přitom dodržovat všechna pravidla, která by měla respektovat správnou výstavbu. Venkovní přístřešek musí být především dostatečně velký, aby v něm pes mohl stát a libovolně měnit pozici. Ovšem příliš velká bouda se jeho teplem dostatečně nevyhřeje, což může být v zimě problém.

Jak postavit psí boudu

Běžná psí bouda totiž samozřejmě nemá topení, které by přispělo k teplotnímu komfortu zvířete, takže veškeré teplo uvnitř „generuje“ sám pes. Nutné je tedy zároveň i dobré zateplení a správně vytvořený vchod. Ten musí být co nejmenší, aby skrze něj teplo nemohlo ve větší míře unikat ven. Během zimy lze použít i textilní závěs nebo u boudy postavit šikovnou malou předsíň, která omezí proudění studeného vzduchu dovnitř.

Ale i když je péče o vzhled a správné rozměry boudy důležitá, neměli byste zapomínat ani na její co nejlepší umístění. Měla by stát tam, kde má pes ničím neomezený výhled na dům a dvůr. Jedině tak bude spokojený, protože tímto šikovným trikem uspokojíte zároveň jeho teritoriální i obranný instinkt. Pes tedy bude klidnější a zahrada nebo dvůr se stane jeho oblíbeným místem k životu. Omezíte tak i jeho případné návštěvy v domě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nejslabším místem kotce je podlaha

Vraťme se však ještě ke správnému vybavení psí boudy na zimu. Pokud se na ni podíváme jako na celek, pak zjistíme, že nejvíce chladu do ní proniká podlahou. Právě po ní totiž pes chodí a také na ní leží. Někteří lidé se ji proto snaží vystlat nejrůznějšími hadry, ovšem ty bývají problematické z hlediska údržby. Mnohem lepší je její pokrytí přírodními materiály, jako je například seno nebo sláma.

Bohužel ne vždy je toto řešení optimální, někteří psi totiž mohou být alergičtí na trávy, roztoče nebo některé často se vyskytující druhy rostlinných plísní. To poznáte podle toho, že například často kýchají, na kůži se jim objevují červené skvrny a často se škrábou. Další nevýhodou tohoto řešení je také možný nepořádek – pes si totiž se senem nebo slámou může hrát a rozhazovat je po dvorku. V takovém případě je nutné podlahu dobře odizolovat.

Jak izolovat psí boudu

A co k tomuto účelu použít? Velmi praktickým a zároveň levným materiálem jsou polystyrenové desky. Není nutné je jakkoli překrývat dřevem apod. Obvykle je před poničením ochrání obyčejný koberec. V létě je pak můžete zase snadno odstranit. Nahoru lze samozřejmě položit i překližku nebo OSB desky. Ty však vždy doporučujeme naimpregnovat a nátěr posléze obnovovat každý rok, a to vždy před nástupem podzimní sezóny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U stěn psí boudy záleží především na tom, z jak kvalitního materiálu jsou vyrobeny. Měly by hlavně dobře těsnit, proto dbejte na to, aby je tvořily nejméně dvě vrstvy, přes které nepronikne ani vítr. Desky nebo jiné prvky v jednotlivých vrstvách je samozřejmě nutné umístit tak, aby se mezery navzájem nepřekrývaly. Ani tady by neměla chybět impregnace. K finálnímu dotvoření vzhledu je pak možné použít akrylové barvy, které jsou odolné vůči povětrnostním vlivům.

Nejlepší střecha pro psí boudu

Až budete mít hotové stěny, zbývá samozřejmě ještě vyprojektovat střechu. Největší chybou je v tomto ohledu použití plechu aplikovaného jako střešní krytina. V letních vedrech se totiž tento materiál velmi snadno zahřeje a v zimě naopak teplo téměř okamžitě propouští. Pro dokončení kotce je tedy mnohem lepší použít střešní lepenku. Patří mezi opravdu levné materiály, snadno se instaluje a může se pochlubit i skvělými tepelně-izolačními vlastnostmi.

Obyčejný dehtový papír si můžete koupit v rolích, není třeba se „zdržovat“ s taškami. A věřte nám, že na pokrytí střechy psí boudy ho budete potřebovat jen velmi málo. Pokud vám však plechová střecha vyhovuje například z estetických důvodů, nemusíte se jí ještě vzdávat. Doplňte ji však dřevěným stropem s tepelně-izolační vrstvou, která by měla být podobná té na stěnách. Dvě vrstvy jsou tedy základ.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak rychle zateplit psí boudu

Pokud ovšem aktuálně nemáte na komplexní rekonstrukci psího kotce čas, můžete sáhnout po jiném šikovném řešení. Máme na mysli termoreflexní rohože. Používají se snadno – stačí jimi důkladně vyložit vnitřek psí boudy. Připevněte je na podlahu, stěny i strop. Půjde to opravdu snadno – jejich instalace je jednoduchá díky speciálním suchým zipům nebo pevně držícím sponkám. Navíc tyto rohože perfektně přilnou k povrchu.

Tím samozřejmě zajistí vašemu mazlíčkovi komfort a odpovídající tepelné podmínky pro odpočinek i pro spánek. Navíc je termoreflexní rohož dobrým řešením i z toho důvodu, že udržuje všechnu nadměrnou vlhkost venku. A její povrch je tak odolný, že vypadá stále jako nový i po mnohaletém používání. A jako poslední důležitý bod musíte zmínit i to, že je hypoalergenní, vašemu mazlíčkovi tak dozajista neublíží.

A jaké podmínky poskytujete svému psu pro komfortní strávení zimy vy?

Naučte se, jak postavit a zateplit psí boudu se vším všudy
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články