Aspirin jako pomocník při bělení prádla: Stačí vhodit tablety do pračky nebo z nich udělat namáčecí lázeň

Vybělit prádlo lze i bez použití drahých komerčních bělidel. Skvěle se na to hodí jeden obyčejný prostředek z lékárny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aspirin pomáhá především při bolesti hlavy, snižuje teplotu a působí proti bolesti a zánětům. Může také pomoci při prevenci srdečních a mozkových příhod u některých pacientů s vysokým rizikem ohrožení. To ovšem není jediné jeho využití – naopak, skvěle se hodí i jako bělící prostředek na prádlo. Musíte jen vědět, jak ho pro tento účel správně využít.

Jak bělit prádlo Aspirinem

Aspirin může být použit jako pomocník při bělení bílého prádla. Postup je následující:

  • Smíchejte vodu s 8 až 10 tabletami rozdrceného Aspirinu a míchejte, dokud se tablety nerozpustí.
  • Nalijte směs do pračky spolu s bílým prádlem.
  • Pračku spusťte na obvyklý cyklus praní.

Pokud se vám nechcete podstupovat tento proces, pak můžete stejné množství Aspirinu hodit jednoduše do bubnu k prádlu. Pak si ale pamatujte, že délka praní musí být alespoň hodin a půl, aby se tablety dokonale rozpustily a nenechaly stopy na oblečení. Bohužel tento postup nemusí být vhodný pro všechny typy prádla a u některých (zejména umělých) materiálů může způsobit i jejich poškození. Navíc se Aspirin po vypuštění pračky dostane do odpadní vody. Pokud se vám tato ekologická stránka věci nelíbí, zkuste jiné prověřené postupy bělení.

Jak vybělit bílé prádlo Aspirinem iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vybělit ponožky ověřenými způsoby

Na bělení nejen ponožek, ale i ostatního bílého prádla, zakoupíte v obchodech velké množství klasických i ekologických přípravků. Bývají však poměrně drahé a výsledný efekt se mnohdy nedostaví. Proto vyzkoušejte nejprve některý z domácích prostředků, leccos s nimi zachráníte a ani vaše peněženka příliš neutrpí.

Perte jen bílé s bílým

U bílého prádla je velmi důležité nejen používat správný prášek určený na bílé prádlo, ale také ho nikdy nedávat do pračky s čímkoli i lehce barevným. Jen pokud budete prát spolu vždy jen bílé prádlo, zůstane takové delší dobu. Tvrdá voda i celkové znečištění ponožek vás však po čase stejně dožene a pak je vhodné použít některé z bělidel. Zašednutí někdy způsobuje i aviváž, místo ní můžete používat trochu bílého octa. Zároveň prádlo i dezinfikuje, což je u ponožek žádoucí.

Včasné vyprání zaručí bělost

Zvláště u bílých ponožek platí zásada vyprat je co nejdříve po znečištění, pot a špína spolu totiž reagují a do vláken se doslova zažerou. Nemůžete-li je hned vyprat, alespoň je namočte do vlažné vody s některým domácím či koupeným prostředkem.

Jak na bělení prádla zcela bez chemie iZdroj fotografie: Unsplash

Prášek do pečiva jako bělidlo

Tento domácí zázrak má jistě doma každý a tak je vždy po ruce. Obsahuje sodu a kyselou složku, což způsobí nejen nakypření, ale i rozpuštění špíny. A jak na to?

  • Do lavoru nebo kyblíčku s vlažnou vodou vsypte prášek do pečiva a promíchejte.
  • Do roztoku namočte ponožky a lehce je promněte. Nechte působit, nejlépe přes noc.
  • Ponožky následně vyperte klasickým způsobem, jak jste zvyklí. K pracímu prostředku můžete ještě přimíchat 1 prášek do pečiva.

Jaké triky používáte pro bělení prádla vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články