Jak na bělení zažloutlého plastu rychle a účinně: Pomůže levný prostředek, který prodávají i v té nejběžnější lékárně

Bělení plastu nemusí být beznadějné ani u starších výrobků. Skvěle vám poslouží jeden velmi levný pomocník z lékárny.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Pokud už není možné vyčistit plast od zažloutnutí běžnými čisticími prostředky, je třeba vsadit na účinné řešení. Pomůže vám levný, ale účinný lékárenský přípravek, který zaručeně vybělí jakýkoli zažloutlý plast.

Bělení plastu oblíbeným peroxidem

Chcete-li bělit plast, budete si muset v lékárně zakoupit co nejvíce koncentrovaný peroxid vodíku (u nás je nejčastěji k dostání ten 30 %). Najdete ho nejenom v lékárnách, ale třeba i v hobbymarketech, konkrétně v odděleních údržby bazénů. A jak ho použít? Rozmíchejte 1 až 2 lžíce v jednom litru vody.

Výsledný roztok naneste rovnoměrně po celém povrchu plastu. Pokud jsou na čištěném předmětu těžko dostupná místa (například prohlubeň, vnitřek trychtýře apod.), namočte do čisticí směsi vatové tampony. Pracujte rozhodně v kvalitních rukavicích, protože takto koncentrovaný roztok vám může opravdu snadno poleptat ruce. Pro plast je však zcela bezpečný a funguje skvěle, vybělí i velmi žlutý plast.

Na co si dát pozor

Nebuďte překvapení, když při kontaktu se špinavým a zažloutlým plastem začne roztok trochu pěnit – tak to má být. Vše je v pořádku a určitě není třeba se obávat ničeho špatného. Roztok nechte působit na plast asi 1 hodinu. Můžete ho tam však ponechat delší dobu: vše závisí na stupni zažloutnutí plastu. Jakmile plast opět zbělá, opláchněte peroxid vodou a máte hotovo.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Bělení plastů jedlou sodou

Použít však můžete i levnější prostředek – jedlou sodu. A jak na to? Nejdříve ji nasypte do vhodné nádoby. Poté k sodě pomalu přidávejte vodu a vytvořte pastu, která je dostatečně hustá. Pomocí houbičky poté tuto pastu rozetřete na zažloutlý povrch plastu a nechte zaschnout. Nakonec plast otřete do sucha čistým hadříkem.

Prací prášek na bělení platů

Prášek na praní představuje jednoduchý, ale velmi účinný nástroj vhodný pro bělení plastů. Pomůže obnovit vzhled jakkoliv starého plastu a dodá mu opět bílý odstín. Ideální je tento prostředek zejména pro použití v kuchyni, kde barevné změny na plastových površích způsobeny převážně vlivem tukových usazenin.

Vezměte si jednu lžičku pracího prášku a rozmíchejte ho ve vodě (150 ml). Dobře promíchejte. Poté naneste tento čistič na problémovou oblast a počkejte 30 minut. Nakonec prášek na praní otřete čistou houbou a plast omyjte čistou vodou. Tuto metodu můžete použít i na předměty, které přicházejí do styku s potravinami, prací prášek je totiž nezávadný a povrch předmětu stačí jen dobře omýt vodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyčistit žlutý plast alkoholem

Ale zapomenout nesmíme ani na alkohol. I ten totiž účinně pomáhá vybělit silně zažloutlý plast. Díky svému složení však bohužel nejenom skvěle odstraňuje zažloutnutí, ale doslova ničí strukturu horních vrstev předmětu. Proto by měl být vždy používán jen jako poslední možnost a s největší opatrností. A jak se alkohol používá?

Namočte do něj hadr a otřete s ním všechny žluté části povrchu čištěných předmětů. Nakonec smyjte zbytky alkoholu čistou vodou. Jde o účinnou metodu vhodnou především pro hrubý plast na krytech různých domácích spotřebičů.

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro bělení plastů?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články