Jak správně vybrat vánoční osvětlení a vyvarovat se častým chybám. Záleží na barvě i umístění

                   

K vánoční pohodě a atmosféře ve většině domácností neodmyslitelně patří i to správné osvětlení. A právě proto je nabídka na trhu, zahrnující nejrůznější vánoční řetězy a dekorace, rok od roku stále širší a širší. Nemusí tedy být jednoduché se v nich vyznat. Pro začátek byste si tak měli určit několik opěrných bodů, kterými se při celém procesu samotného výběru budete řídit. A jaké by to měly být?

Rozmyslete si, kde osvětlení bude

Zatímco někteří z nás si s oblibou dekorují jen vnitřek svých domovů, jiní dávají přednost i dekoraci zahrady a dalších venkovních částí. Pokud také plánujete venkovní výzdobu, musíte na tento aspekt myslet už předem. Do venkovních prostor se totiž hodí výhradně speciální světelné řetězy s tou správnou hodnotou IP, která je ochrání proti vnikání vody i prachových částic. Ty obyčejné venku dlouho nepřežijí, navíc mohou být i nebezpečné.

iZdroj fotografie: Pexels

Vyberte si ten správný odstín

Je vcelku jedno, zda se rozhodnete svou domácnost nebo zahradu zdobit ve fialové, červené nebo třeba růžové barvě. Bez obav je můžete i kombinovat – ovšem pouze při dodržení jednoho důležitého pravidla. Pamatujte si především, že by se jednotlivé odstíny barev mezi sebou neměly mísit (pokud tedy neplánujte například pečlivě střižený ombré vzhled). A stejně tak není vhodné dávat k sobě teplou a studenou barvu světla.

Naprostou klasikou jsou tomto ohledu tradiční bílá světla, mezi nimiž si můžete vybrat ze studených a teplých odstínů. Teplá bílá dokáže navodit příjemnou a opravdu intimní atmosféru. Je skvělá pro rustikální interiér, stejně jako pro dřevěné nebo klasické červeno-zlaté vánoční dekorace. Studená bílá světla se hodí spíše pro moderní interiéry. Nádherně se dokážou sladit například s modro-stříbrnými dekoracemi.

iZdroj fotografie: Pexels

Klasické žárovky nebo LED

S LED žárovkami si domů donesete velkou porci výhod. Mají totiž opravdu nízkou spotřebu energie a jsou ideální pro venkovní i vnitřní použití. Navíc si můžete bez potíží vybrat z mnoha barev. Naopak výhodou klasických žárovek je fakt, že obvykle bývají levnější (počítejte však s jejich vyšší spotřebou) a některé dokážou navodit i onu tradiční nostalgickou atmosféru. A jak na výběr ochrany? Vnitřní svítidla musí mít IP22 okolo a venkovní IP44.

Dbejte i na drobné detaily

Při výběru řetězu se soustřeďte také na to, jaký zdroj je používán pro jeho napájení. Zatímco některé musíte zapojit do zásuvky, jiné si vystačí se zdrojem v podobě baterií. U těch pak doporučujeme mít doma zásobu náhradních nabíjecích článků k výměně. A dbejte také na tu správnou barvu napájecího kabelu. Všeobecně platí, že by, měl být co nejméně viditelný. A nezáleží na tom, zda je určen do obýváku nebo na fasádu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hit letošních Vánoc: projektory

Ale nemusíte se omezovat jen na obyčejné řetězy. Naopak. Pokud chcete svému domu dodat opravdu nevšední atmosféru, vsaďte na projektory. Ty dokážou na stěnu a přilehlé části domu promítnout libovolné motivy. Vypadá to velmi efektně, a pokud zároveň vsadíte na kvalitní výrobky s tou správnou intenzitou světla, nebude tato vánoční světelná dekorace rušit ani vás, ani vaše sousedy.

Venkovní osvětlení neomezujte na zahradu

Často je možnost osvětlení exteriéru pro mnoho z nás spíše nesplněným snem. Ovšem pokud nemáte zahradu, nemusíte si zoufat. Osvětlit jde totiž i mnoho jiných věcí. Skvělým tipem je například truhlík za oknem, stačí do něj vysadit menší koniferu (anebo klidně i umělý stromeček) a okrášlit světelnými řetězy všechny jeho výrazné linie. Výsledek bude vypadat famózně a vašeho okna si dozajista všimne úplně každý.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud však máte před domem vhodný strom, klidně osvětlete i ten. Jen si vždy pamatujte, že musíte ještě před samotnou instalací světýlek zkontrolovat jejich funkčnost. Není totiž nic horšího, než sundávat pracně navěšené řezy jen proto, že jeden z nich nefunguje. Snažte se také držet jednoho z hlavních stylů dekorace stromů. Jde o směr vertikální, horizontální anebo plnohodnotnou dekoraci kmene a větví. Věšet řetězy chaoticky se totiž nevyplácí.

Jak velký řetěz si vybrat

Aby však byl váš stromeček ozdobený dokonale (a nezáleží na tom, zda se chcete pustit do výzdoby toho venkovního nebo vnitřního), vezměte si ještě před tím do ruky metr a změřte si ho. Například pro stromeček vysoký dva metry budete potřebovat 15-20 m řetězů. Pro strom o výšce 2,5 metrů si připravte 25-30 metrů a tak dále. Osvětlení věšte rovnoměrně buď od nejspodnější větve nebo naopak od špičky stromu.

A jak si letos světelně ozdobíte svůj byt nebo zahradu vy?

Půvabné dekorace si však zvládnete vyrobit i vlastními silami. Vsaďte například na papírové kytičky
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články