Domácí pasta na čištění koberce: Směs sody a octa nahradí drahou chemii a vyčistí i ty nejzašlejší skvrny

Pokud se naučíte, jak vyčistit koberec jedlou sodou a octem, nebudete už muset nikdy utrácet za drahé úklidové služby.

i Zdroj fotografie: iStock / Depositphotos
                   

Pokud už váš koberec třeba v obývacím pokoji nebo na vstupní chodbě nevypadá úplně perfektně, nemusíte ho měnit ani si do domu zvát drahé odborníky, kteří se čištěním domácích textilií zabývají. Vystačíte si totiž i s tím, co najdete doma – například s obyčejnou jedlou sodou a vinným octem. Musíte je však použít správně, jinak můžete svému koberci spíše ublížit. A jak tedy na to?

Jak vyčistit koberec octem a solí

Ze všeho nejdříve důkladně koberec vysajte, abyste z něj odstranili všechny uvolněné nečistoty, drobky apod. Potom si připravte čisticí roztok ze sody a octa. Není to nijak složité – jednoduše smíchejte 1/4 šálku bílého octa s 1/4 šálku vody. Přimíchejte hrst jedlé sody a přelijte do rozprašovače. Jakmile budete mít hotovo, nastříkejte roztok rovnoměrně na koberec, ale dávejte pozor, abyste jej nepřemokřili. Čisticí směs nechte 15 až 30 minut působit. Pak už vám zbývá jen koberec vyčistit.

Vezměte si k ruce kartáč nebo starý zubní kartáček (ten se hodí hlavně na malé a dobře ohraničené skvrny) a zapracujte roztok do koberce. Poté použijte čistý hadřík nebo papírové ručníky k odsání veškeré přebytečné vlhkosti. Na směs pouze lehce ťukejte – netřete ji, protože tření může poškodit vlákna koberce, a to byste zcela jistě nechtěli. Nakonec vysajte koberec znovu, abyste beze zbytku odstranili všechny pozůstatky jedlé sody. Pokud tento způsob nepomůže, pak můžete vyzkoušet také sůl, která si poradí i s odolným znečištěním.

Na co si dát pozor

Tento způsob čištění koberce se však nemusí hodit pro úplně všechny druhy textilií. Proto před použitím na celém koberci otestujte nejdříve tento roztok na nenápadném místě, abyste předešli možnému poškození nebo změně barvy. Pamatujte si také, že kombinace jedlé sody a octa je účinná při odstraňování běžných pachů a skvrn, ale na odolné skvrny možná budete nakonec potřebovat komerční čistič na koberce.

Jak vyčistit koberec jedlou sodou a octem iZdroj fotografie: Freepik

Odolné skvrny vyčistí sůl

Na koberec jednoduše nasypte sůl a poté na ni nastříkejte bílý ocet. Nechte působit asi 10 minut, poté vydrhněte kartáčem vhodným na koberce a znovu vysajte. Pokud chcete místnost zbavit nepříjemných pachů, pak na koberec jednoduše sůl jen tak nasypte a nechte 30 minut působit. Poté ji už jen vysajte a vychutnejte si svěží a čistou vůni, která vydrží několik dní.

K čištění však vždy používejte hrubou sůl, jako je například ta mořská sůl nebo epsomská, protože jemná kuchyňská sůl by mohla ucpat motor vysavače. A totéž platí i o jedlé sodě. Větší plochy se proto vyplatí vysávat postupně a vždy mezitím vysavač důkladně pročistit. Nikdy také nepoužívejte sůl při čištění domácnosti na jakékoli jemné povrchy, které by se mohly poškrábat nebo jinak poškodit.

Jaké přírodní prostředky pro čištění koberců máte v oblibě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články