Jak vyčistit koberec za pár minut: Pomůže čpavek s pracím práškem

I ten nejšpinavější koberec můžete vyčistit rychle a efektivně za pár minut s použitím čpavku a pracího prášku. Stačí vsadit na správný postup.

Přírodní čistič koberce a čalounění z domácích ingrediencí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čištění koberců se často může zdát jako náročný úkol. Tyto půvabné podlahové krytiny mají totiž tendenci zachycovat prach, špínu a nežádoucí pachy v opravdu nebývalém množství (a to zejména v domácnostech s domácími mazlíčky, jak mohu sama potvrdit). Nemusíte se však bát, protože existují překvapivě jednoduché a účinné metody, jak kobercům vrátit život.

Metoda čpavku a pracího prášku

Jeden z nejrychlejších způsobů čištění koberců a odstranění zápachu zahrnuje použití věcí, které již pravděpodobně máte doma: čpavek, prací prášek a trochu teplé vody. Tato metoda je obzvláště účinná při čištění skvrn a odstraňování nepříjemných pachů.

  • Vždy začněte důkladným vysátím koberce, abyste odstranili volné nečistoty a prach.
  • V kbelíku smíchejte teplou vodu se třemi lžícemi pracího prášku a jednou lžící čpavku. Míchejte, dokud se prášek zcela nerozpustí.
  • Roztok naneste na skvrny pomocí kartáče nebo hadříku (použijte gumové rukavice na ochranu rukou).
  • Uvidíte, že se vašeho koberce špína téměř okamžitě pustí.
  • Navíc ho příjemně osvěžíte a provoníte.

I hodně špinavý koberec vyčistí domácí odstraňovač skvrn ze sody a octa

Údržba koberců ze staré školy

Ne vždy jsou však takto radikální řešen třeba. Web ŽenaAktuálně připomíná, že naše babičky koberce pravidelně klepaly, aby z nich odstranily prach a nečistoty, a věřte nebo ne – tato metoda stále dokáže zázraky. Klepání koberce ze zadní strany z něj totiž pomáhá velmi účinně odstraňovat všechny uvolněné nečistoty, aniž by došlo k poškození vláken. A pokud se potýká se skvrnami, doporučuje naše čtenářka Martina K. z Přerova tajnou zbraň svojí babičky: kysané zelí.

  • Z kysaného zelí slijte šťávu a rozprostřete ji po koberci.
  • Jemně ji vetřete do vláken pomocí hadříku.
  • Po půl hodině koberec navlhko vyčistěte.
  • Pak ho posypte jedlou sodou a nechte ji 15 minut absorbovat nepříjemné pachy.
  • Jakmile vše uschne, koberec dobře vysajte a máte hotovo.
Horká voda na skvrny od ovoce iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud máte čpavek a prací prášek, smíchejte je v poměru 1:1. Získáte tak perfektního čisticího pomocníka

Jedlá soda proti zápachu

Jedlou sodu pro neutralizování nejrůznějších nepříjemných pachů doporučuje i web Cesta k bydlení. Nejprve radí koberec důkladně vyluxovat a poté posypat sodou (nejlépe za pomoci měkkého kartáče, který ji jemně zapracuje do vláken). Po celonočním působení pak stačí koberec znovu vyluxovat – odstraníte tak jedlou sodu i nežádoucí pachy. A pokud si potřebujete poradit s ještě odolnějšími skvrnami, přidejte k sodě ještě jakékoliv mýdlo, které máte po ruce – přesný postup popsali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Na další způsoby využití jedlé sody při pohlcování zápachu se můžete podívat zde

Jak se o své koberce staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články