I hodně špinavý koberec vyčistí domácí odstraňovač skvrn ze sody a octa

Připravte si doma tento čisticí prostředek, s jehož pomocí zbavíte špíny všechny koberce v domácnosti. Za pár minut máte hotovo.

i Zdroj fotografie: Pharos / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Koberec je nejen velmi estetickým doplňkem, ale zároveň i funkčním řešením, jak zmírnit pocit chladu od podlahy. Aby vám však doma sloužil co nejdéle, musíte mu věnovat náležitou péči. Podle webu Cesta k Bydlení naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak jej snadno a účinně vyčistit i bez speciálních přípravků, pomůcek nebo profesionálů. Sami jsme tento trik doma vyzkoušeli a výsledek nás velmi příjemně překvapil.

Jak pečovat o koberec

Tyto textilní doplňky se vlivem používání postupem času opotřebovávají nebo znečišťují tak, že je lze jen stěží opět vydrhnout. Pokud chcete těmto problémům předejít, měli byste koberce pravidelně nejen vysávat, ale také kartáčovat a čistit. Nejen že je tím zbavíte různých skvrn, ale zničíte také zárodky bakterií a vyhnete se případnému vzniku nepříjemného zápachu, jak jsme doporučovali již v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři.

Koberec zase září jako nový, skvrny a nečistoty zničí soda a mýdlo

Čím čistit koberce

I když nabídka speciální čisticích přípravků je opravdu široká, nemusíte nutně utrácet peníze za chemikálie, které často ani nefungují a jejichž dlouhodobé používání je škodlivé nejen pro životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví. Namísto toho využijte přírodní alternativy a připravte si vlastní čistič ze surovin, které máte po ruce. Již dříve jsme na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali jednoduché metody, jak koberce vyčistit.

Co budete k čištění koberce potřebovat

Tajemství spočívá především v přípravě koberce. Zvlášť pokud máte domácí mazlíčky, je vhodné jej napřed důkladně vysát i vykartáčovat všechny chlupy, které na něm mohou ulpívat. Dále si připravte 1 lžíci sody, 2 čajové lžičky octa a 1 litr vroucí vody. Podle informací z internetového portálu BoschHome si díky této kombinaci hravě poradíte i s těmi nejodolnějšími nečistotami a zaschlými skvrnami i bez namáhavého drhnutí.

Přírodní čistič koberce a čalounění z domácích ingrediencí iZdroj fotografie: Depositphotos
Tento jednoduchý trik vás zaručeně zbaví všech skvrn na koberci. Díky sodě a octu bude opět dokonale čistý. Usnadněte si práci a zútulněte také svou domácnost

Postup čištění koberce

Napřed nalijte vroucí vodu do kyblíku a přidejte sodu. A až se rozpustí, přidejte ocet a směs pořádně zamíchejte. Jakmile voda vychladne, ponořte do ni houbičku nebo kartáč a pusťte se do čištění. Nakonec mýdlovou směs z koberce setřete vlhkým hadříkem a máte hotovo. Pokud chcete, aby příjemně voněl, přidejte do směsi pár kapek libovolného esenciálního oleje, jak doporučuje i naše čtenářka Anna D. ze Vsetína: „Vždy přidám pár kapek levandule a celý dům je čistý a nádherně voní.“

Jaké jsou vaše osvědčené metody čištění koberce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články