I hodně špinavý koberec vyčistí domácí odstraňovač skvrn a osvěžovač z pouze 3 surovin

Jestliže už mají vaše koberce zkrátka a dobře to nejlepší za sebou, stále ještě jim můžete vrátit starý lesk díky osvědčenému čističi.

i Zdroj fotografie: Freepik / Depositphotos
                   

Koberce patří k velmi oblíbeným prvkům domácnosti, ale bohužel jsou také při nejrůznějších nehodách takříkajíc první na ráně. A mnohé odolné skvrny z nich leckdy téměř nelze dostat. Platí to například o těch od kávy, vína nebo třeba dětských přesnídávek. Ovšem s šikovným receptem můžete uspět i tam, kde řada jiných řešení selhává. A vůbec ani nemusíte vědět, jakého druhu je skvrna, kterou chcete vyčistit. Perfektně sestavená směs si totiž poradí úplně se všemi, a jako bonus váš koberec osvěží.

3 ingredience pro domácí čistič

Pokud si však myslíte, že součástí tohoto receptu jsou nějaké chemikálie z obchodu, mýlíte se. A nenajdete v něm ani jedlou sodu, která může být někdy problematická tím, že dokáže ucpat motor vysavače a vašeho pomocníka tak definitivně zničit. Výčet potřebných ingrediencí je mnohem prostší. Najdete v něm:

  • sůl,
  • ocet
  • a levandulový esenciální olej.

Ocet na čištění skvrn

Ocet při přípravě čističe a koberce opravdu nezastupitelný. Dokáže si totiž poradit téměř s každou odolnou skvrnou, a jako bonus nabídne i dekorační vlastnosti. Ovšem pokud byste ho použili samostatně, mohli byste koberec spíše poškodit. Je totiž kyselý a značně agresivní a může na něm tedy zanechat vyžraná místa, a tím pádem i neodstranitelné skvrny. Je tedy třeba ho naředit vodou a v ideálním případě kombinovat s dalšími účinnými složkami, které jeho účinky skvěle podpoří.

Přírodní čistič a deodorant na koberce podle historického receptu iZdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem v domácnosti najde i mnohá další využití. Stačí ho například nalít do myčky a použít místo leštidla. Tento trik funguje opravdu dobře, a to bez ohledu na to, zda používáte komerční nebo podomácku vyrobený mycí prostředek do myčky. A pokud chcete mít jistotu, že se u zakoupeného ovoce a zeleniny zbavíte opravdu všech škodlivin, můžete je jednoduše omýt jedním dílem octa a třemi díly vody. Jen vše nezapomeňte před jídlem dobře opláchnout čistou vodou.

Jak vyčistit skvrny solí

Další velmi důležitou součástí tohoto čističe je sůl. Ta na sebe dokáže navázat mnohé nečistoty (především ve chvíli, kdy jsou vlhké) a tím vám pomůže s jejich odstraněním. Pokud máte opravdu odolné skvrny, pak sůl aplikujte samostatně ještě před použitím čističe. Jednoduše ji nasypte na skvrnu a nechte působit 10 až 15 minut, dokud se skvrna zcela nevstřebá nebo nezaschne. Teprve poté sáhněte po podomácku vyrobeném čističi.

Esenciální levandulový olej

Poslední složka vám pomůže vás koberec zbavit nepříjemných pachů, a zároveň ho i krásně provonět. Navíc levandule pomáhá bojovat s bakteriemi a viry, takže ji lze považovat i za přírodní dezinfekci. Olej musí být ovšem čirý, jinak hrozí, že si na koberci vytvoříte další nevzhledné skvrny.

Přírodní čistič a deodorant na koberce podle historického receptu iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyrobit přírodní čistič a deodorant

A co budete k výrobě tohoto pomocníka potřebovat?

  • 1 šálek octa
  • 2 šálky vody
  • 2 lžičky soli
  • 15 kapek levandulového esenciálního oleje

Ocet a vodu nalijte do lahvičky z rozprašovače, a dobře protřepejte. Poté v roztoku rozpusťte sůl, a nakonec do něj přimíchejte i levandulový oleje. Rozprašovač uložte na temné trochu chladnější místo a použijte ho v případě potřeby.

Jaké jsou vaše triky pro efektivní čištění koberců?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články