Koberec zase září jako nový, skvrny a nečistoty zničí soda a mýdlo

Ty nejúčinnější čističe na skvrny se skrývají u vás ve spíži – stačí je jen použít tím správným způsobem a žádné znečištění nebude mít šanci.

i Zdroj fotografie: Lugoress / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Koberce nejen přispívají k pohodlí našich obytných prostor, ale bohužel slouží také jako zásobárna prachu a potenciálních infekcí. V jejich vláknech se usazuje prach, který zase poskytuje živnou půdu roztočům. A jako bonus se na nich mnohdy objevují i nevzhledné skvrny – co proti nim dělat a jak vrátit koberci původní slávu?

Pravidla pro čištění koberců mýdlem

Rychlý a jednoduchý způsob čištění koberce spočívá ve smíchání 2 lžic tekutého mýdla s 1 až 1,5 litrem teplé vody. Tento roztok rozetřete po povrchu koberce a pomocí houby a kartáče jej zapracujte do vláken. Skvrny nechte chvíli namočené – poté je vysušte a pokračujte aplikací jedlé sody. Jednoduše rozmíchejte 100 g této látky v 5 litrech teplé vody. Tento roztok nalijte na povrch koberce a dobře jej zapracujte do vláken. Nakonec nechte koberec zcela vyschnout a veškerou nečistotu poté jednoduše vysajte.

A velmi podobně působ také sůl. Stačí ji nasypat na koberec a lehce zastříknout vodou. Jakmile vše opět vyschne, pak sůl jednoduše vysajte. Stejně jako jedlá soda na sebe nabalí všechny nečistoty a vysavač si s nimi v této formě už snadno poradí. Budete překvapeni, jak účinná tato metoda je. Sůl se navíc skvěle hodí do praní i pro vytírání podlahy. Podle typu koberce lze zvolit suchou nebo i mokrou metodu, o nichž jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Zašlou nečistotu na špinavém nádobí spolehlivě zničí soda s peroxidem vodíku

I 20 let staré pánve a hrnce se budou lesknout: Zašlou nečistotu zničí soda s peroxidem vodíku

Odstraňování skvrn od bláta

Nehody se stávají – někdy mohou bláto přinést domů děti, jindy třeba domácí mazlíčci. V takových případech je zásadní ho nechat zaschnout, než se ho pokusíte vyčistit. Pokusy o čištění za mokra mohou podle varování z webu PrimaNápady skvrnu spíše rozšířit a zapustit hlouběji do vláken vašeho koberce.

Pokud se na vašem koberci objevily opravdu nevzhledné skvrny, pak si s nimi jednoduše poraďte jednou provždy díky domácím pomocníkům. iZdroj fotografie: kalaya / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
Pokud se na vašem koberci objevily opravdu nevzhledné skvrny, pak si s nimi jednoduše poraďte jednou provždy díky domácím pomocníkům

Jakmile koberec zaschne, začněte vysáváním velkých, zaschlých částeček bláta. Zaschlé skvrny pak jemně otřete měkkou houbou nebo hadříkem a koberec opět vysajte. Na přetrvávající skvrny lze pak podle webu ProŽeny nanést zubní pastu, nechat ji zaschnout a poté vyčistit kartáčkem. Případně může být účinný i čisticí prostředek na sklo – na ten nedala dopustit moje babička. Nechala ho vždycky na koberci zaschnout, a pak skvrnu dočistila mýdlem. Pustilo skoro všechno kromě flíčku od kari – na ten však neplatilo prostě nic.

Jak se o své koberce staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články