I 20 let staré pánve a hrnce se budou lesknout: Zašlou nečistotu zničí soda s peroxidem vodíku

Jedlá soda společně s peroxidem vodíku si poradí i s těmi nejzašlejšími skvrnami. Stačí si jen vytvořit čisticí pastu a pustit se do práce.

Zašlou nečistotu na špinavém nádobí spolehlivě zničí soda s peroxidem vodíku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hrnce a pánve se často stávají obětí odolných mastných skvrn a usazenin. Dokonce i moderní myčky nádobí mají problém se s těmito typy skvrn zcela vypořádat. Naštěstí existují dvě osvědčené metody, díky nimž může vaše nádobí zářit jako nové.

Osvědčená metoda vyvařování

První metoda je klasická a připomíná techniky, které používaly naše maminky a babičky: vyvařování. Potřebovat budete:

  • Velké hrnce
  • Drobné nádobí (např. šálky, vidličky, lžíce)
  • Vodu
  • 150 g jedlé sody
  • Kousek kvalitního mýdla

Začněte tím, že na dno dřezu umístíte velké hrnce a do nich pak menší kusy nádobí, např. šálky, vidličky a lžíce. Poté nalijte vodu do hrnců tak, aby nádobí bylo zcela zakryto. Do vody přidejte 150 g jedlé sody a také do ní nastrouhejte kousek mýdla.

Postavte hrnce na sporák a přiveďte vodu k varu. Nechte ji chvíli vařit. Po vyvaření bude nádobí zbaveno veškeré mastnoty a nečistot a opět získá svůj původní lesk. Horkou vodou můžete také otřít parapety a dveře skříněk.

Aby se vaše oblíbené hrnce a pánve opět leskly jako dřív, vyčistěte je jednoduchým prostředkem z domácích zdrojů iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vaše oblíbené hrnce a pánve opět leskly jako dřív, vyčistěte je jednoduchým prostředkem z domácích zdrojů

Roztok jedlé sody a peroxidu vodíku

Druhá metoda kombinuje sílu jedlé sody a peroxidu vodíku a vytváří účinnou čisticí směs. Zde je návod, jak ji vyrobit a použít:

  • 3 polévkové lžíce jedlé sody
  • 3 polévkové lžíce peroxidu vodíku
  • 1 polévková lžíce prostředku na mytí nádobí

V misce smíchejte jedlou sodu, peroxid vodíku a prostředek na mytí nádobí a vytvořte konzistenci pasty. Naplňte hrnce a pánve vodou a postavte je na sporák. Po uvedení vody do varu ji slijte a současně vyčistěte odtokové trubky. Poté vydatně naneste pastu z jedlé sody a peroxidu vodíku na všechny povrchy, dokud je nádobí ještě horké. Nechte ji působit 10 až 15 minut, víc není třeba.

Přírodní čistič a deodorant na koberce podle historického receptu iZdroj fotografie: Depositphotos
Jedlá soda společně s peroxidem vodíku si poradí i s těmi nejzašlejšími skvrnami

Jakmile směs zaschne, získá konzistenci pasty. V tom okamžiku začněte hrnce drhnout drsnou stranou vlhké houbičky. Případné odolné zbytky lze odstranit kovovou drátěnkou (případně si vezměte tu na nerez nebo na teflon, pokud je to třeba). A na opravdu odolné skvrny platí i sůl, soda a citron.

Co si ještě pohlídat

Tuto metodu doporučujeme zejména pro čištění smaltovaného a nerezového nádobí – to ostatní by se mohlo poškodit. Rozlučte se s odolnými skvrnami jednou provždy.

Podívejte se na 16 užitečných nápadů s pastou na zuby – určitě vás inspirují

Jak bojujete proti odolné mastnotě v kuchyni vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články