Zvláštní babiččiny fígle, které fungují dodnes: Na ucpaný odtok pomůže soda, ocet nebo prášek do pečiva

Ucpanému umyvadlo už bude navždy konec – odtok skvěle vyčistí primitivní směs octa a soli přesně podle receptu našich babiček.

i Zdroj fotografie: iStock / Depositphotos
                   

Pokud se také neustále potýkáte s ucpaným odtokem, neměli byste se spoléhat jen na chemické čističe. Ty totiž mohou potrubí nehezky poškodit, pokud se používají příliš často a příliš intenzivně. Ovšem nejrůznější přírodní prostředky žádné takovéto nevýhody nemají. Mezi ty nejzákladnější patří docela obyčejná sůl a ocet. Tito pomocníci patří mezi opravdu prověřené, a navíc nijak neškodí životnímu prostředí.

Jak vyčistit odtok octem a solí

Chcete-li vyčistit odtok u svého umyvadla dřezu octem a solí, můžete postupovat několika způsoby. Vždy se však vyplatí jako první použít sůl. Začněte tedy tím, že do odtoku nasypete šálek soli. Poté nalijte do odpadu šálek octa. Vše nechte působit asi 10 až 15 minut. Nakonec vypláchněte odtok horkou vodou, abyste odstranili veškeré nečistoty, které byly uvolněny právě octem a solí. V případě potřeby postup opakujte, dokud nebude odtok pracovat zcela bezchybně.

Účinný recept na silné nečistoty

Může se však stát, že vám tento postup stačit nebude. V takovém případě si musíte vzít k ruce o něco silnější pomocníky. Potřebovat budete:

  • 200 gramů prášku do pečiva
  • 200 gramů soli
  • 150 ml octa
  • vodu

Ve vhodné nádobě důkladně smíchejte obě sypké složky. Poté vše pečlivě nasypte do odpadu. Mezitím v hrnci zahřejte ocet a ještě horký ho na prášek do pečiva a sůl nalijte. Budete však připraveni na prudkou reakci – směs začne silně pěnit, klidně tedy na chvíli zacpěte odtok špuntem. Uvařte v konci horkou vodu a po 10 minutách s její pomocí odtok důkladně propláchněte. Uvidíte, že zmizí i ty nejodolnější usazeniny a váš odtok bude zase fungovat tak skvěle jako dřív.

Jak vyčistit odtok umyvadla octem a solí iZdroj fotografie: Freepik

Jak vyčistit umyvadlo jedlou sodou

Ovšem sůl není jedinou možností, která vám pomůže s čištěním špatné odtékajících odtoků skvěle se osvědčuje například i jedlá soda. Chcete-li vyčistit svůj odtok jedlou sodou, měli byste postupovat co nejpečlivěji, jedině tak bude její působení maximální. Pokud je to možné, tak umyvadlo nebo dřez propláchněte, abyste odstranili veškeré nečistoty nebo odpad. Poté nasypte velké množství jedlé sody do odtoku i na plochu umyvadla či dřezu. Pomocí kartáče vydrhněte vnitřek a zaměřte se na místa pokrytá skvrnami nebo usazenými nečistotami.

Pak nechte jedlou sodu v klidu působit alespoň 10 až 15 minut, aby mohla maximálně zapůsobit na skvrny. Následně ji opláchněte a podle potřeby dřez či umyvadlo dočistěte ručně. Pokud skvrny stále zůstávají, postup opakujte nebo je vydrhněte kartáčem s tvrdými štětinami či pemzou. Nakonec očistěte vnější okraje dřezu nebo umyvadla, a to vlhkým hadříkem nebo houbou s malým množstvím jedlé sody, a vše pečlivě otřete do sucha.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro ucpaný odtok?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články