Mytí oken domácím pomocníkem: Do vody stačí přidat ocet, účinky jsou působivé

Mytí oken nemusí být horor – mnohdy stačí sáhnout po levné ingredienci ze spíže a vše proběhne k vaší naprosté spokojenosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Mx. Granger / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mytí oken je mezi hospodyňkami mnohdy nenáviděnou a často odkládanou činností. Ovšem pokud ho chytíte za ten správný konec, můžete na většinu nezbytné námahy zapomenout. Okna budou krásná i bez leštění nebo drahých přípravků z drogerie stačí vsadit na pomoc obyčejného octa.

Jak umýt okna octem

A co provést, abyste měli krásně čistá a lesklá okna bez velké námahy?

  • Připravte si roztok octa a vody: Smíchejte 1 díl octa s 1 dílem vody (například 1 šálek octa a 1 šálek vody).
  • Nalijte směs do postřikovače a nastříkejte ji na sklo.
  • Počkejte několik minut, než roztok octa dostatečně rozpustí nečistoty.
  • Použijte utěrku nebo hadřík a špínu ze skla otřete.
  • Pokud jsou na skle stále nějaké nečistoty, opakujte postup a použijte více roztoku octa a vody, nebo prodlužte dobu působení roztoku na sklo.

Je důležité si uvědomit, že při použití octu musíte být opatrní, a to zejména ve chvíli, pokud jsou vaše okna vyrobena z nějakého speciálního materiálu nebo například polepená tapetou – mohlo by totiž dojít k jejich poškození. Doporučujeme proto provést nejdříve toto ošetření na malé části skla, abyste se ujistili, že roztok octa nenaruší povrch, a teprve poté přistoupit k jeho použití na celé okno.

Výhody mytí oken octem

Ocet (bez ohledu na druh) je především levnou a ekologickou volbou. Dokáže velmi účinně rozpouštět nečistoty a odstraňovat mastnotu a skvrny (což vás zbaví jakékoli námahy při mytí oken) a působí antibakteriálně a antimikrobiálně, což znamená, že dokáže zabít některé bakterie a plísně a přispěje tak k vyšší úrovni hygieny ve vaší domácnosti.

Jak vyčistit okna octem zcela bez námahy i bez šmouh iZdroj fotografie: Freepik

Jak vyčistit okna citronovou šťávou

Pokud nechcete používat ocet, například kvůli jeho zápachu, můžete se stejným úspěchem aplikovat na okna i citronovou šťávu. A jak na to?

  • Smíchejte čerstvou citronovou šťávu s teplou vodou. Vhodný poměr směsi je jeden díl citronové šťávy na dva díly vody.
  • Poté do roztoku namočte čistý hadřík nebo houbičku.
  • Okna setřete běžným způsobem.
  • Nakonec je opláchněte čistou vodou, aby se bez zbytku odstranily všechny zbytky citronové šťávy.
  • V samotném závěru mytí pak okna osušte suchým hadříkem nebo utěrkou.

Jak umýt silně znečištěná okna

Pokud se vracíte na jaře například na chatu a potřebujete umýt okna doslova zdevastovaná několikaměsíčním působením zimy, můžete vyzkoušet další osvědčený postup. Ze všeho nejdříve si připravte osvědčený čistič – smíchejte vodu s trochou tekutého mycího prostředku na nádobí nebo speciálního čističe na okna.

Pokud máte silně znečištěná okna, můžete do roztoku přidat i trochu octa nebo amoniaku. Naneste roztok na okna pomocí hadříku nebo houby a počkejte několik minut. Poté už jen opláchněte okna čistou vodou a osušte je suchým hadříkem nebo hadrem. Tímto způsobem můžete dosáhnout čistých a lesklých oken i bez použití komerčních leštících prostředků.

Jaké triky při mytí oken používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články