Proč přikrývat sporák ručníkem: Málo známá praktika usnadňuje a zrychluje čištění

Čištění plynového sporáku není žádná věda. Pokud si vezmete na pomoci obyčejný kuchyňský ručník, půjde to skoro samo.

                   

Plynové sporáky patří k těm nejhůře čistitelným, protože mastné výpary z plynu se ještě snoubí s těmi běžnými kuchyňskými. Existuje však vychytávka, která vám může tento proces maximálně usnadnit. Nebudete na ni potřebovat nic jiného, než obyčejné kuchyňské ručníky (prodávají se také pod názvem vaflové případně pracovní ručníky).

Čištění sporáku octem a ručníky

Chcete-li vyčistit plynový sporák octem postupujte následovně – nejdříve odstraňte všechny nečistoty a zbytky jídla s pomocí suchého hadříku nebo papírového ručníku. Poté smíchejte ve stejném poměru vodu a ocet. Vše naneste na sporák a přikryjte ručníky. Tak bude mít ocet ničím nerušené podmínky působení. Po 15 minutách ručníky sundejte – uvidíte, že pustí i ty největší nečistoty. Nakonec už jen jemně setřete povrch sporáku houbičkou, dokud nebudou všechny skvrny a nečistoty pryč.

Nakonec opláchněte sporák čistou vodou a jemně jej osušte suchým hadříkem nebo papírovým ručníkem. Tento postup se však hodí jen pro klasické plynové sporáky. Některé typy sklokeramických sporáků bohužel mohou být citlivé na kyseliny jako je ocet, takže by se mohly poškodit. Před použitím octa na vyčištění takového sporáku se proto vždy ujistěte o tom, že je tento typ čisticího prostředku pro váš sporák vhodný.

Na nečistoty platí i jedlá soda

Jestliže nemáte rádi zápach octa, může vám skvělou službu udělat i obyčejná jedlá soda. Jak ji použít? Smíchejte ji s vodou, abyste vytvořili hustou pastu. Použijte poměr 1 dílu jedlé sody na 3 díly vody. Naneste pastu na povrch plynového sporáku a nechte ji působit po dobu 30 až 60 minut. Poté otřete povrch plynového sporáku hadříkem nebo houbou namočenou ve vodě. Nakonec povrch sporáku dobře opláchněte a nechte ho uschnout před tím, než na něj opět nasadíte hořáky a trysky.

Jak odstranit rez odkudkoliv iZdroj fotografie: Depositphotos

Tuto metodu lze použít pro odstranění i velmi odolných usazenin, špíny a mastnoty, které se časem nahromadí na povrchu plynového sporáku. Je ovšem důležité, abyste při čištění používali vždy jen malé množství jedlé sody, abyste zabránili poškození povrchu. Příliš velké množství může vést k jeho poškrábání nebo třeba k otěru potisků na ovládací desce.

Triky pro čištění sporáku

  • Rošty lze umýt ve dřezu nebo v myčce nádobí.
  • Pro lesklý povrch a odstranění mastnoty můžete také použít roztok octa a teplé vody. Naneste ho na povrch a rozleštěte měkkým hadříkem.
  • Pro dosažení nejlepšího výsledku můžete po umytí povrch sporáku ošetřit jemným leštidlem do myčky nebo sáhnout po obyčejné vazelíně (hořlavosti se není třeba bát).

Problémem mohou být i zašlé plastové knoflíky – ale i ty můžete vybělit. Pomůže vám soda a citronová šťáva: Smíchejte 1 díl sody a 2 díly citronové šťávy, a poté směs naneste na plastový povrch. Nechte působit 10 až 15 minut, opláchněte teplou vodou a dobře osušte.

Jaké triky máte při čištění sporáku osvědčené vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články