Když pračka zapáchá a špatně pere: Dříve než vsadíte na chemii, vyplatí se zkusit staré domácí postupy

Některé modely praček mají tendenci zapáchat. Nedovolte, aby se nepříjemné aroma usadilo na vašem oblečení, a vyčistěte ji.

i Zdroj fotografie: Freepik / Study / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud se u své pračky potýkáte s nepříjemným zápachem, zbavte se ho co nejdříve. Snadno se totiž při praní může přenést i na vaše oblečení nebo další textilie. A odtud ho už dostanete jen opravdu těžko. Bohužel některé pračky mají větší tendenci k zadržování zbytkové vody, a odtud je pak už jen krok ke vzniku zapáchajících a samozřejmě také nebezpečných plísní. Všeobecně platí, že hůře na tom bývají pračky s horním plněním, ovšem tento postup lze použít na všechny modely.

Co způsobuje zápach pračky

Model je ovšem jen jednou stranou mince a i dobře navržená pračka může zapáchat, pokud nemá optimální podmínky ke svému provozu. Problémem může být například příliš časté praní na nízkou teplotu. Jiným pračkám dělají problémy nejrůznější tekuté gely na praní nebo aviváže, a zapomínat samozřejmě nelze ani na tvrdou vodu. Vodní kámen se usazuje v pračce a na něm se zase drží nejrůznější nečistoty – a nepříjemný zápach je na světě. A problémem je také vysoká vlhkost v koupelně.

Jak vyčistit zanesenou pračku

Různé návody doporučují k důkladnému vyčistění pračky chlorové bělidlo nebo jiný podobný přípravek. Ten však není vůbec šetrný k životnímu prostředí a může dokonce způsobovat problémy se septikem, protože v něm jednoduše zničí všechny prospěšné bakterie. Ovšem se zápachem v pračce lze zatočit jen s použitím dokonale přírodních ingrediencí. A o jaké jde? Vsadit můžete na kombinaci obyčejné octa a jedlé sody. Musíte je však aplikovat v tom správném pořadí.

Jak vyčistit pračku a zbavit ji zápachu domácími metodami iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyčistit pračku octem

Na pračce zapněte nejdelší a nejteplejší program (obvykle jde o vyvářku). Počkejte, až se pračka opravdu zahřeje. Poté do zásobníku na prací prášek nalijte jeden šálek octa a počkejte přibližně minutu, než se vlivem praní dostane všude. Poté prací cyklus zastavte a nechte pračku odpočívat alespoň půl hodiny. Ocet tak bude mít dostatek času působit ve všech důležitých částech pračky. Je úplně jedno, jaký ocet použijte.

Sáhnout můžete po tom obyčejném kuchyňském (kvasný nebo lihový), ale i po mnoha dalších druzích. Pokud vám tak například v kuchyni přebývá ten vinný, na sushi nebo třeba jablečný, klidně ho pro čištění pračky použijte. Všechny druhy octa mají čisticí sílu velmi podobnou, takže se nedostatečného vyčištění pračky nemusíte bát.

Přidejte do pračky jedlou sodu

Pokud máte možnost v tomto bodě pračku otevřít a nasypat do ní šálek jedlé sody, udělejte to. Bohužel některé modely otevření bubnu neumožňují. V takovém případě nechte původní program dojet do konce a sodu přidejte až v dalším praní (opět pračku zapněte na vyvářku). Nakonec pračku ještě propláchněte jakýmkoliv běžným pracím programem (bez použití pracího prášku).

Jak vyčistit pračku a zbavit ji zápachu domácími metodami iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pračku dočistit

Dalším zdrojem zápachu může být i gumové těsnění po obvodu pračky. To vyčistíte houbičkou namočenou v octu. Snažte se pečlivě dostat do všech záhybů, jedině tak budete mít jistotu, že jste odstranili i ty nejodolnější usazené nečistoty.

Jak svou pračku čistíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články