Lehká údržba pračky prodlouží její životnost o několik let. Přitom stačí použít obyčejný ocet nebo kyselinu citronovou

Nepříjemný zápach linoucí se z pračky, vodní kámen nebo plíseň pokrývající gumové těsnění – to vše může být signál k vyčištění pračky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Metuboy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Životnost vaší pračky rozhodně není předem daná, závisí totiž do značné míry na tom, jak se o svůj spotřebič běžně staráte. Proto je tak důležité nejenom mytí jeho vnějších částí, ale i údržba vnitřku – tedy zejména zásobníku na prací prášek, bubnu, těsnění či filtru. Mezi základní doporučené techniky údržby patří pravidelné čištění pračky octem. Kyseliny v něm obsažené rozpustí vodní kámen a zabrání růstu plísní. Existují ovšem i další šikovné domácí prostředky.

Jak na zápach pračky

Cítíte po otevření dvířek intenzivní nepříjemný zápach a i čerstvě vyprané prádlo vám připadá zašlé? Pak musíte rychle zakročit. Nejčastější příčinou toho stavu je plíseň, která ve vlhkém prostředí pračky při vhodných podmínkách opravdu rychle roste, a to zejména v těsnění obklopujícím otvor bubnu. Přítomnost plísní v pračce ovšem neznamená pouze nepříjemný zápach – může být i nebezpečná. Pokud se totiž spory přenesou do vypraného prádla, mohou způsobovat problémy.

A to zejména alergikům nebo osobám s onemocněním dýchacích cest. A jak vyčistit pračku s plísní? Nejdříve otevřete dvířka a pečlivě zkontrolujte gumové těsnění. Pokud se v něm nahromadily nějaké nečistoty, začněte jejich odstraněním. Do mezery v těsnění pak jednoduše nasypte trochu jedlé sody a zastříkněte octem. Po 10 minutách navlhčete houbičku a směs sody a octa vytřete dočista. Pro odstranění velmi odolných stop plísně pak můžete použít starý zubní kartáček. Následně nechte dvířka pračky otevřená kvůli vyschnutí.

Čištění pračky jedlou sodou

Dalším pomocníkem je jedlá soda, která skvěle nahradí různé specializované (a drahé) čističe. Jednoduše do zásuvky na prací prášek nasypte půl sklenice sody a poté zapněte ten nejdelší a nejteplejší prací cyklus (obvykle to bývá vyvářka při 90 stupních Celsia). Díky tomu se soda dostanete úplně všude a dokáže účinně dezinfikovat vnitřek přístroje – od všech trubek až po buben.

Jak vyčistit pračku domácími prostředky iZdroj fotografie: Freepik

Čištění pračky octem a kyselinou citronovou

Pokud se snažíte vyčistit pračku, která byla delší dobu zanedbávaná, pak budete potřebovat o něco silnější kalibr. Vezměte si proto k ruce 2 litry octa a 2 balíčky kyseliny citrónové. A jak postupovat při čištění pračky touto metodou? Ocet nalijte přímo do prázdného bubnu a poté k němu ještě přidejte kyselinu. Poté opět pračku zapněte na vyvářku a počkejte, až celý cyklus proběhne. Pro opravdu důkladné odstranění všech zbytků se poté doporučuje zapnout pračku ještě jednou, tentokrát už na běžný program.

Silné znečištění potřebuje chlór

Jestliže žádný z domácích prostředků jednoduše nefungoval, budete muset vsadit na chemii. Postačí vám 100 ml běžného chlorového čističe určeného na čištění pračky. Nejdříve zapněte běžný prací program (vysoké teploty nejsou třeba) a po jeho ukončení ještě otevřete filtr pračky a vyčistěte ho. Nezapomene, že ven poteče voda, takže pračku nezapomeňte podložit silným savým ručníkem.

Jak o svou pračku pečujete vy, aby dlouho vydržela?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články