Pračka je pro plísně vysněným domovem: Tvoří se kvůli chybě, kterou dělá při praní většina lidí. Lidové finty poradí, jak se jí jednou provždy zbavit

Pokud vás po otevření pračky udeří do nosu nepříjemný zápach, může být jeho zdrojem plíseň. Zatočte s ní přírodními prostředky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud se z vaší pračky line nepříjemný zápach, kterého vás nezbaví ani použití aviváže, pak je pravděpodobné, že vaši koupelnu navštívila plíseň. Jak se jí zbavit jednoduchými způsoby, aby vám dál nekomplikovala život? Řídit se musíte několika doporučeními.

Příčiny tvorby plísní v pračce

Než se však pustíte do samotného čištění, musíte zjistit, co způsobilo vznik plísně. Pokud to totiž neuděláte, budete se se stejným problémem brzy potýkat znovu. Pro rozvoj plísní je optimální teplé a vlhké prostředí. Nejčastěji se proto tvoří okolo těsnění dvířek. Mimochodem – jde o stejnou houbu, která se objevuje například na vlhkých zdech a dřevěném nábytku.

Riziko tvorby plísně se násobí, pokud neustále perete v ekologickém režimu, tedy s co nejnižší teplotou vody. Horká voda totiž aktivně dezinfikuje jakýkoli povrch a plísně ničí. A horkou vodu je myšlena ta opravdu horká. Je dokázáno, že teploty do 60 ° plísni nijak neublíží.

Kde nejčastěji roste plíseň

V pračce existuje několik míst, která jsou k rozvoji těchto patogenních organismů nejnáchylnější. Jde především o:

  • gumové těsnění na dvířkách,
  • zásobník na prací prostředky,
  • a vypouštěcí hadice a filtr.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Proto si vezměte čas od času baterku a všechna tato místa zkontrolujte (a to i v případě, že vás žádný nepříjemný zápach z pračky neobtěžuje). Pokud plíseň objevíte, jednoduše ji odstraňte například Savem. Ovšem není-li to možné, budete muset vydezinfikovat celou pračku. A jak na to?

Kyselina citronová proti plísním

Skvělým pomocníkem je například kyselina citronová. A jak ji použít? Do nádobky na prací prášek stačí nasypat jednu lžíci kyseliny a zapnout prázdnou pračku na program s maximální teplotou. Čím delší program bude, tím lépe. Vyčistit buben (a vlastně celou pračku) vám pomůže i ocet. Do prázdného bubnu jednoduše nalijte 1 litr octa a zapněte co nejdelší a nejteplejší program.

A nezapomeňte také očistit zásobník na prací prostředky. Vyjměte ho z přihrádky (obvykle to jde snadno díky páčce v jeho horní části) a důkladně jej otřete textilií obsahující dezinfekční přípravek (postačí i docela obyčejný ocet). Poté ho nechte vysušit a vraťte na místo. Uvidíte, že se na něm žádná plíseň hned tak nevytvoří.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyčistit filtr pračky

Další „hnízdo“ plísní se může ukrývat i ve filtru. Pokud tedy zápach v pračce přetrvává, budete ho tedy muset vyčistit také. Jak na to? Nejdříve uzavřete přívod vody do pračky. Následně odpojte přívodní hadici vody od pračky, otevřete kryt a vyjměte filtr. K tomu by vám měly stačit obyčejné kleště.

Jakmile je filtr demontován, bývá mnohem jednodušší jej vyčistit. Nejprve je třeba z mřížky odstranit všechny částečky nečistot, plísní a vodního kamene. Opláchněte ho proto pod teplou vodou. Poté ho namočte do octa nebo kyseliny citronové a nechte hodinu odpočívat. Bude zase jako nový.

Ocet je v domácnosti opravdu skvělým pomocníkem. Poslouží mimo jiné jako základ velmi účinného odrezovače

Jak se o čistotu své pračky staráte vy?

Zdroj: Gardener,
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články