Pračka je tikající bomba plná bakterií: S jejím efektivním čištěním pomohou domácí tablety do myčky

Vaše pračka je plná bakterií, takže pokud nic nepodniknete, nemusí být vaše prádlo už brzy tak svěží, jak byste čekali.

i Zdroj fotografie: Freepik / Depositphotos
                   

Pračka patří mezi nejčastěji používané spotřebiče v domácnosti vůbec. Její používání ovšem není bez rizika – pokud se o ni totiž špatně postaráte, mohou se v ní přemnožit bakterie a plísně, které představují nebezpečí pro vaše zdraví. A jak tomu předejít? Vsaďte na jednoho šikovného pomocníka, který vám s péčí o vaši pračku opravdu skvěle pomůže. Jde o docela obyčejnou tabletu do myčky, kterou má doma prakticky každý.

Jak čistit pračku tabletou do myčky

Použití této metody má mnoho výhod. Jde o velmi jednoduchý proces, který navíc prakticky nevyžaduje vaši asistenci. Chcete-li pračku vyčistit tabletou do myčky, postupujte takto:

 • Nejdříve spusťte pračku na prázdný cyklus s nastavením nejvyšší teploty a nejdelší délky programu.
 • Vyhněte se různým programům určeným pro poloviční náplň apod. Vody musí být v pračce co nejvíce.
 • Cyklus nechte dojet do konce.
 • Poté vložte tabletu do myčky do dávkovače na prací prostředek nebo přímo do bubnu.
 • Spusťte opět ten samý prací cyklus a nechte jej několik minut běžet, aby se tableta rozpustila a začalo čištění.
 • Následně pračku stopněte a nechte hodinu odpočívat.

Pokud je vaše pračka znečištěná jen mírně, pak můžete první tři kroky jednoduše vynechat. Po dokončení cyklu pak otřete čistým hadříkem vnitřek bubnu a všechna ostatní místa, na kterých se mohou ještě nacházet nečistoty nebo usazeniny. Vyplatí se například vyjmout zásobník na prací prášek a důkladně ho očistit.

Jak na hygienicky čistou pračku iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na hygienicky čistou pračku

Spusťte další prázdný cyklus na nejvyšší teplotu, abyste odstranili zbývající čisticí roztok. Chemie v tabletách od myčky může být poměrně agresivní a jej zbytky na oblečení by vám mohly zadělat například na nepříjemnou reakci, což byste zcela jist nechtěli. V případě potřeby postup opakujte.

Jak si vyrobit čisticí tablety do pračky

Pokud nechcete používat tablety do myčky z obchodu, vyrobte si vlastní účinný prostředek, určený přímo pro údržbu pračky. Postup není vůbec těžký. Budete potřebovat následující ingredience:

 • 1 šálek sody
 • 1 šálek boraxu (nemusí být)
 • 1/2 šálek kyseliny citronové
 • 1/2 šálku soli
 • 10 až 15 kapek esenciálního oleje (nemusí být, slouží pouze pro vůni)

Ve velké míse smíchejte prací sodu, borax, kyselinu citronovou a sůl. Dobře promíchejte, dokud se všechny ingredience zcela nespojí. Při manipulaci s kyselinou citronovou buďte opatrní, protože může dráždit pokožku a oči. Pokud chcete, přidejte esenciální olej a znovu vše promíchejte. Podle potřeby dolijte vodu. Hotovou směs vtlačte do silikonové formy nebo formy na led a zde nechte tablety zaschnout alespoň 24 hodin. Po vyjmutí je uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě a používejte podle potřeby.

Jak vyrobit tablety do myčky iZdroj fotografie: Depositphotos

Co ještě vědět

Je však důležité si uvědomit, že tablety do myčky nejsou primárně určeny pro použití v pračce a mohou způsobit poškození stroje. Proto se předem podívejte do návodu, zda výrobce jejich použití přímo nezakazuje. Vhodné doporučené metody čištění pračky pak naleznete také tam.

Jak se o svou pračku staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články