Usnadněte si otravné čištění plynového sporáku: Jedlá soda a obyčejná folie odvedou svou práci na jedničku

Rošt plynového sporáku patří k nejnamáhanějším částem kuchyně. Pokud ho chcete vyčistit do žádoucího lesku, potřebujete trik.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Je opravdu velmi důležité udržovat rošty vašeho plynového sporáku v perfektním a především čistém stavu, protože nahromaděná špína a mastnota dokáže nejenom negativně ovlivnit výkon vašeho spotřebiče, ale může také představovat nebezpečí požáru. Pravidelné čištění pomůže vzniku usazenin zabránit, prodlouží životnost plynového sporáku a udrží vaši domácnost v bezpečí. Pokud navíc chcete, aby rošt vypadal stále jako nový, použijte osvědčený trik našich babiček, které s vystačily i s minimálním prostorem.

Jak vyčistit rošty plynového sporáku

Čištění roštů plynového sporáku může být trochu složité (nejlépe to totiž půjde, pokud je celé namočíte), ale se správnými nástroji a technikami jej lze provést snadno a efektivně. Pokud například nemáte dostatečně velkou vanu nebo jiný prostor, kam by se rošt vešel celý, můžete si provizorní vaničku vyrobit. A jak na to? Před čištěním roštu nezapomeňte vypnout plyn a nechat sporák zcela vychladnout. Poté jednoduše sejměte mřížky ze sporáku a seškrábněte z něj všechny nečistoty.

Použijte kartáč s tvrdými štětinami nebo alespoň hrubou stranu houbičky a snažte se odstranit všechny uvolněné nečistoty nebo částečky jídla, které na roštu ulpěly. Poté naplňte umyvadlo teplou vodou a přidejte pár kapek saponátu. Pokud tuto možnost nemáte, vezměte si k ruce pevnou fólii a vytvořte s její pomocí v okolí roštu jakousi vaničku (pracujte na rovné ploše). Její rohy spojte sešívačkou a následně ji ještě vyztužte mřížkou z fóliových pásků, aby držela tvar (to už po vložení roštu).

Jak vyčistit rošt jedlou sodou

Poté namočte mřížky do teplé mýdlové vody a zasypte je šálkem jedlé sody. Obojí nechte působit po dobu nejméně 30 minut, aby se z roštů uvolnily všechny odolné nečistoty. Poté opatrně jedním rohem vypusťte vodu z vaničky a odstraňte podpůrné pruhy fólie. Nyní už zbývá rošty jen vydrhnout. K tomuto účelu použijte kartáč s tuhými štětinami nebo přímo drátěnku (u roštů citlivých na otěr použijte jemnější drátěnku na nerez).

Jak vyčistit plynový sporák iZdroj fotografie: Depositphotos

Nakonec důkladně opláchněte mřížky teplou vodou, abyste odstranili zbytky mýdla a sody. Nezapomeňte se ještě jednou ujistit, že jste opravdu pečlivě odstranili všechny nečistoty, aby se po vysušení opět nepřilepily na rošty. Před položením zpět na sporák pak vše důkladně osušte čistým hadříkem nebo papírovou utěrkou.

Ještě jeden tip navíc

Pokud se potýkáte se silně znečištěnými rošty, můžete místo sody použít specializovaný čistič na sporák nebo odmašťovací sprej, určený k odstranění i těch nejodolnějších zbytků špíny nebo napálených skvrn. Pro běžnou údržbu však postup s jedlou sodou bohatě stačí.

Jak se o rošty svého sporáku staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články