Sprchová hadice bez vodního kamene: Tyto čistě domácí prostředky ji vyčistí jako nic předtím

Když si uvědomíte, že tlak vody ve vaší sprše zeslábl a na vnější straně jsou vidět bílé nečistoty, budete muset sáhnout k jejímu vyčištění.

i Zdroj fotografie: S vědomím Veroniky Badeřové
                   

Pokud ze sprchové hlavice přestává proudit voda v dostatečné síle, pak budou vaším hlavním problémem nejspíš nahromaděné vápenaté usazeniny. Naštěstí existují účinné a velmi jednoduché možnosti čištění vodního kamene doma, a to bez jakékoli pomoci zakoupených chemikálií. Vystačíte si jen s tím, co najdete doma.

Ocet na čištění sprchy

Základním pomocníkem je v tomto ohledu ocet. A jak po aplikovat? Nalijte ho do plastového sáčku a sprchovou hlavici ponořte dovnitř. Sáček dobře zajistěte gumičkou a sprchu tak nechte odpočívat přes noc. Poté ji už jen stačí vyjmout ze sáčku a použít jako obvykle – krusty vodního kamene by se měly uvolnit a odplavit pryč.

Jak správně rozebrat sprchu

Ne vždy však tento postup stačí. A jak ho vylepšit? Před čištěním sprchové hlavice od vodního kamene ji jednoduše velmi opatrně rozeberte. Nejdříve odšroubujte spojovací podložku a vyjměte sprchu z pružné hadice. Poté s pomocí příborového nože nebo jiného vhodného předmětu nadzvednete kryt sprchy. Pod ním najdete kolečko – to odšroubujte šroubovákem. Následuje stejný postup s octem, který však bude díky rozebrání sprchy účinkovat mnohem lépe.

Jak vyčistit sprchu domácími prostředky

Kromě chemikálií, jejichž neopatrné používání může poškodit například povrch sanitární keramiky, existuje i mnoho lidových metod čištění vodního kamene. Kromě octa je skvělá také citronová šťáva nebo kyselina citronová. Citronová šťáva nebo kyselina se používají následovně:

  • Zahřejte 1 litr vody a rozmíchejte v něm 25 g kyseliny citronové nebo použijte adekvátní množství citronové šťávy.
  • Sejměte z plamene a do tekutiny ponořte sprchu – všechny části hlavice nechte ponořené alespoň 20 minut, ale uvnitř si mohou pobýt až několik hodin.
  • Poté použijte zubní kartáček nebo jiný podobný nástroj s tuhými štětinami a odstraňte všechny usazeniny vodního kamene.
  • Nakonec omyjte každou část sprchy pod silným proudem tekoucí vody. Uvidíte, že bude zase fungovat jako nová.
iZdroj fotografie: Adobe Stock

Pomohou i bramborové slupky

S velmi malým množstvím vodního kamene si v nouzi poradí i slupky z brambor. Části sprchy vložte do vroucí vody s bramborovými slupkami, sejměte z plamene a nechte několik hodin odpočívat. Poté vše opět dobře rozetřete zubním kartáčkem a opláchněte v tekoucí vodě.

Proti vodnímu kameni pomáhá i amoniak

Pokud se s vodním kamenem potýkáte často, pak byste měli vědět, že ho skvěle dokáže vyčistit i hydroxid amonný alias amoniak či čpavek. A jak ho použít? Vezměte 100 ml čpavku a k tomuto množství přidejte 50 gramů sody a 50 ml octa. Vše promíchejte, nalijte na znečištěná místa a nechte několik hodin působit. Poté už jen stačí zbytky čistidel opláchnout silným proudem vody a máte hotovo.

Zjistěte také, jak vyčistit toaletu za pomoci produktů, které má většina lidí běžně doma

Jak se vodního kamene v koupelně zbavujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články