Vyvařování utěrek odzvonilo: Pro vyčištění i silně odolných skvrn postačí mikrovlnná trouba

Kuchyňské utěrky na sobě mohou nést množství neodstranitelných skvrn. Vyčistěte je jednoduše s pomocí mikrovlnné trouby.

i Zdroj fotografie: iStock / Depositphotos
                   

Kuchyňské utěrky patří mezi nejpoužívanější druhy textilu v domácnosti a není divu, že na nich mnohdy ulpí různé téměř neodstranitelné skvrny. Dříve bylo možné vše řešit jednoduše vyvářkou, ale mnohé moderní materiály tak vysoké teploty a intenzivní prací program jednoduše nesnesou. Pokud si ovšem vezmete na pomoc moderní technologie, pak si s tímto problémem snadno poradíte. Velmi nápomocná může být například docela obyčejná mikrovlnná trouba, která je k vidění v téměř každé kuchyni. A jak s její pomocí vyčistit utěrky?

Jak vyčistit utěrky v mikrovlnce

Ze všeho nejdříve navlhčete utěrky vodou a ujistěte se, že jsou provlhčené rovnoměrně. Poté na ně nastříkejte ocet, ale vyhněte se záhybům, kde budou složené. Tam ocet doputuje samovolně – pokud byste ho tam aplikovali přímo, mohly by se utěrky v mikrovlnce na tomto místě vyšisovat. Poté vložte utěrky do mikrovlnné trouby a ujistěte se, že jsou rozložené rovnoměrně a nejsou naskládané na sobě. Pro lepší účinek je vhodné utěrky vložit do igelitového sáčku – ten však nesmíte zavázat ani jinak uzavřít.

Nakonec utěrky ohřívejte v mikrovlnné troubě při co nejvyšší teplotě po dobu 2 až 3 minut. Poté je vyjměte a nechte 2 až 3 minuty vychladnout. Jakmile se ujistíte, že je to bezpečné, vyždímejte je, abyste odstranili veškerou přebytečnou vlhkost. Nakonec takto předčištěné kuchyňské utěrky vyperte v pračce s pomocí běžného pracího prostředku. Uvidíte, že budou opět vypadat jako nové a po žádných odolných skvrnách nebude ani památky.

Co vědět o této metodě

Doba potřebná k čištění utěrek se může lišit v závislosti na výkonu vaší mikrovlnné trouby. A jak vlastně celý proces funguje? Ocet pomáhá odstraňovat všechny pachy a zabíjí bakterie, zatímco teplo z mikrovlnky fokáže utěrky dezinfikovat. Tato metoda se ovšem z preventivních důvodů nedoporučuje pro utěrky s dekorativním potiskem nebo výšivkou, protože teplo a vlhkost mohou způsobit jejich vyblednutí nebo dokonce poškození.

Kuchyňské utěrky na sobě mohou nést množství neodstranitelných skvrn. Vyčistěte je jednoduše s pomocí mikrovlnné trouby. iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na domácí bělení kuchyňských utěrek

Na ty opravdu odolné skvrny například od exotického koření však tento postup stačit nemusí. V takovém případě budete muset utěrky ještě vybělit. A jak na to? Nejdříve si připravte bělicí roztok. Jak na to? Smíchejte 1/4 šálku jedlé sody s 250 ml vody a kuchyňské utěrky do tohoto bělícího roztoku namočte na 5 až 10 minut. Poté utěrky vyperte v pračce jako obvykle s pomocí běžného pracího prostředku. Nakonec utěrky pověste a nechte uschnout, a to nejlépe na sluníčku (velmi dobré výsledky má však i sušička).

A co byste měli vědět? Doba potřebná k namočení utěrek se může lišit v závislosti na požadované úrovni bělení. U odolných skvrn možná budete muset celý proces zopakovat. Pokud se místo sody rozhodnete použít běžné bělidlo z obchodů, pak nezapomeňte na to, že je po namočení důležité utěrky opravdu důkladně vymáchat, abyste odstranili všechny jeho zbytky, protože mohou způsobit podráždění pokožky nebo poškození utěrek. A myslete také na to, že po opakovaném bělení mohou utěrky ztratit svou texturu a rychleji se opotřebovat.

Jaké triky používáte k bělení kuchyňských utěrek vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články