Vodní kámen v koupelně už nebude pohromou – díky těmto přírodním prostředkům pustí skoro sám bez drhnutí

Pro udržení hygieny v koupelně je nutné ji pravidelně čistit. Vodní kámen se však leckdy odstraňuje jen obtížně – jde to však i lidovými prostředky.

i Zdroj fotografie: 123RF
                   

Tvrdá voda obsahuje minerální soli. Ty jsou prospěšné pro lidské zdraví, ale zároveň se usazují na různých površích a vytvářejí silnou vrstvu vápenatých usazenin. Nejde o nic jiného než o obávaný vodní kámen. K jeho odstranění je nutné ošetřit problémovou oblast těmi správnými prostředky obsahující přírodní kyseliny. Na různé povrchy se však hodí různí čisticí pomocníci, jinak hrozí jejich poškození.

Vodní kámen na dlaždicích

Nejjednodušší a cenově nejdostupnější možností při odstraňování vodního kamene z dlaždic je stolní ocet. Je ovšem třeba ho nalít do rozprašovače a poté s ním ošetřit všechna postižená místa. Zvláštní pozornost vyžadují spáry mezi dlaždicemi, kde se vodní kámen usazuje nejčastěji.

Po tomto ošetření je potřeba chvíli počkat, než kyselina octová začne rozkládat vápenaté usazeniny. Stačí jen několik minut – po této době je třeba stěny otřít čistou vodou a poté je jemně osušit vhodnou textilií – nejlépe mikrovláknem.

Vodní kámen na toaletě či umyvadle

K odstranění vodního kamene ze sanitární keramiky je vhodný i obyčejný nebo jablečný ocet. Vyrobit si však můžete i speciální čisticí prostředek. A jak na to? Nejdříve je nutné zahřát sklenici octa na teplotu okolo 40 °C. Poté do této tekutiny přidejte špetku sody (pozor na bouřlivou reakci), nalijte tekutinu do záchodu nebo do zašpuntovaného umyvadla (případně do ní namočte staré ručníky a přiložte na místa s vodním kamenem). Ráno vše smyjte.

iZdroj fotografie: Piqsels

Na opravdu silné usazeniny ve WC míse však budete muset jinak. Nejprve totiž budete muset z toalety vybrat tekutinu (například pomocí malé PET lahve) a poté dovnitř nalít výše zmíněný přípravek, který je vhodný pro čištění sanitární keramiky. Po dvou nebo třech hodinách vodní kámen změkne, což vám umožní snadno jej odstranit. Pro tento účel použijte špachtli z plastu nebo dřeva. Pak už stačí jen spláchnout.

Kyselina citronová vrátí koupelně barvu

Kyselina citronová je dalším oblíbeným čisticím prostředkem. A to především kvůli tomu, že z povrchů nejen odstraní vodní kámen, ale také jim po delším působení pomůže vrátit původní barvu. To ovšem platí jen pro bílou sanitární keramiku – jinou by mohla naopak poškodit. Kyselinu nasypte na kuchyňskou, lehce vlhkou houbičku, a pečlivě ošetřete všechny problémové oblasti. Nakonec je nutné zbytky kyseliny omýt vodou.

Jak čistit vybavení z akrylu

Na akryl je přísně zakázáno používat jakékoliv přípravky obsahující abraziva – snadno se totiž poškrábe. Nejlepší možností pro jeho očištění od vodního kamene je proto kyselina citronová. Nejdříve ji však zřeďte – budete potřebovat 5 gramů na 200 ml tekutiny. Poté tekutinou důkladně ošetřete všechny znečištěné povrchy a počkejte 15 minut, než kyselina začne působit. Pokud je akryl žlutý, pak postup ještě jednou zopakujte. Nakonec vše opláchněte vodou.

Z jedlé sody lze také vyrobit i opravdu účinný univerzální čistič pro celou domácnost. Vyzkoušejte to

Jaké jsou vaše tipy pro odstranění odolných usazenin?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články