Myši utečou z domu a ani se za sebou neohlédnou: Pomocnou ruku podá máta i levandule

Myš v domě není nic příjemného. Může přenášet nebezpečné nemoci a rozkousávat kabely. Zbavte se jí přírodní cestou.

Myši se úrody ani nedotknou, ze sklepa i skladu je odežene máta i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Poklidnou atmosféru podzimních a zimních dnů může pokazit nevítaný host, který hledá útočiště před dlouhou zimou, ale také zdroj potravy. Domácnosti tak bývají velmi častým náhradním domovem například pavouků, kteří se v těchto dnech stahují do obydlí, pozor ale také na myši, které proklouznou i malou skulinou a dokáží nadělat paseku.

Jak poznáte, že máte myši doma

Sama dobře vím, že stačí nechat chvíli pootevřené dveře na terasu a myš, případně žába, se velmi rychle dostane do domu. Zatímco žabku příliš vystopovat nejde, u myší je to poměrně snadné. Hlavním indikátorem, který vám napoví, že se někde skrývají, jsou jejich exkrementy. Malé bobky po domě či bytě jsou silně zapáchající. Myš hledá především zdroj potravy a je proto nutné opravdu důkladně zavírat koš na odpadky, pokud máte víko, případně pevně zavazovat pytle. Koš také omývejte z vnější i vnitřní strany, jak radí web GoodHousekeeping.

Prevence (tím je myšlen důkladný úklid kuchyně) je tak stěžejním krokem, který vede k domácnosti bez myší. Myši přenášejí i nemoci, jako je například leptospiróza či salmonela, která podle webu Orkin způsobuje žaludeční nevolnost v případě, že přijdete do kontaktu s exkrementy myší. Své o tom ví i náš čtenář pan Ondřej M. z Uničova: „Hrozně mě bolel žaludek a až následně jsem si uvědomil, že jsem pil z plechovky. Nejspíš tam ještě ze skladu byl zbytek myší moči. Od té doby vše důkladně oplachuji, protože tohle už zažít nechci.“

Co mají společného citron, alobal a vratič? Pokud je společně použijete správně, vyženou všechny myši i hnízda

Jak se zbavit myší

Jakmile zjistíte, že máte doma myš, začněte jednat. Myši dokáží rozkousat kabely i izolaci a proto jejich přítomnost v domácnosti netolerujte. Asi nejúčinnější metodou je použití klasické pasti s návnadou. V dnešní době jsou k dostání také humánní pasti na myši, které jí neublíží a vy ji následně můžete vypustit zpět do přírody, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři radili již v minulosti. Pomůže i pořízení plašičky. Ta vydává velmi specifický tón, který lidé ani nepostřehnou, ale pro myš je to zvuk velmi nepříjemný.

Past na myši iZdroj fotografie: Piqsels
Pořídit můžete humánní past na myši, která jí neublíží

Kromě toho ale můžete použít čistě přírodní suroviny. Myši jsou známé tím, že mají nesmírně citlivý čich a jsou to proto silně aromatické vůně, které jim nejsou příjemné. Nakapejte kvalitní esenciální olej na odličovací tampony a ty umístěte na strategická místa, kudy by se mohly myši dostávat dovnitř. Velmi vhodný je levandulový, eukalyptový, mátový či citrusový.

Vysaďte si bylinkovou zahrádku

Zasazení některých bylin může rovněž pomoci v boji proti myším. Tato zcela přírodní bariéra jim zabrání v invazi vašeho obydlí. I zde vsaďte na silně aromatické byliny typu levandule, rozmarýn, či máta. Tyto byliny můžete následně i zastřihnout a dát do sklenice s vodou. Fungují tak jako přírodní odpuzovač much v domácnosti, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři informovali. Stejně tak funguje ale i bazalka, pelyněk, petržel či česnek.

Jak se zbavujete myší vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články