Koupelna a rybenky jsou nejlepší přátelé: Nerozlučné kamarádství lze jednoduše rozdělit skořicí nebo hřebíčkem

Rybenky se často vyskytují na vlhkých místech. Můžete se jich však zbavit i bez chemie. Postačí, když aplikujete šikovný trik.

i Zdroj fotografie: iStock / Syrio / Creative Commons / CC BY-SA
                   

I když není rybenka domácí (Lepisma saccharina) nijak nebezpečná, přesto jde o nepříjemného společníka, kterého mnoho lidí jednoduše nemá rádo. Rybenky milují vlhké prostory, kde mohou najít dostatek potravy a aktivní bývají zejména v noci, takže mohou majitele domácnosti leckdy nepříjemně vyděsit svým rychlým pohybem. Naštěstí není těžké se jich zbavit a ani nemusíte používat chemii. Silně totiž nenávidí jeden čistě přírodní prostředek.

Jak vlastně vypadá rybenka

Jedná se o malý hmyz bez křídel, který se běžně vyskytuje v domácnostech, kde se živí sacharidy, jako je cukr a škrob. Ty často nachází v nejrůznějších zbytcích a prachu. Říká se mu také stříbrná ryba nebo také anglicky silverfish, a to kvůli jejich stříbrošedé barvě a vzhledu podobnému rybě. Rybenky jsou považovány za nepříjemné a obtěžující škůdce a jejich výskyt lze regulovat pomocí různých metod. Nejčastěji se k tomuto účelu používají pasti a pesticidy. Ale lze vsadit i na bylinky nebo různá režimová opatření (snížením vlhkosti v místnosti a omezení možných zdrojů potravy).

Jak vyhnat rybenky z domu

Existuje několik přírodních metod, které vám pomohou vyhnat rybenku z vašeho domu. Pokud je její výskyt zatím sporadický, vsaďte na častější vytírání a vysávání, které pomůže zlikvidovat hmyz i jeho vajíčka. Důležité je také udržování čistého a suchého prostředí. Tomuto hmyzu se totiž daří skvěle v trochu zatuchlém, vlhkém a přeplněném prostředí, takže udržování vašeho domova v čistotě a suchu může pomoci předcházet nepříjemnému zamoření rybenkami.

Skvělým pomocníkem je v tomto ohledu také křemelina. Jde o prášek je vyrobený z fosilizovaných řas. Pohlcuje vlhkost a tím vlastně ničí rybenkám vhodné prostředí k životu. Stačí ji jen rozprášit v oblastech, kde se vyskytují. A pokud by to nestačilo, pak je rovněž možné v obchodech zakoupit lepkavé pasti. Stačí je rozmístit tam, kde se rybenky pohybují. Svou lepkavostí zachytí všechny jedince, kteří s nimi přijdou do kontaktu.

Jak vyhnat z domu rybenku iZdroj fotografie: Christian Fischer / Creative Commons / CC0

Přírodní aroma proti rybenkám

Osvědčenou metodou boje s rybenkami je i použití esenciálních olejů. Druhy jako eukalyptus, šalvěj, skořice, hřebíček, rozmarýn, máta peprná, levandule a olej z čajovníku rybenky opravdu nesnáší, takže se místům, kde jste je aplikovali, vyhnou velkým obloukem. Tyto oleje je možné použít ve formě spreje nebo je lze nakapat na vatové tampony a ty umístit do oblastí, kde se tito nezvaní zástupci bezkřídlého hmyzu vyskytují.

Stále však platí, že nejlepší metodou, jak se vyhnout zamoření rybenkami, je jednoduše prevence. Nezapomeňte proto zlikvidovat nebo alespoň omezit všechny možné zdroje vlhkosti, opravit nejrůznější netěsnosti v koupelně nebo na toaletě a odstranit nepořádek. Jedině tak se můžete těchto nežádoucích návštěvníků zbavit natrvalo.

S jakým nepříjemným hmyzem bojujete doma vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články