Domácí pěstování vánočního stromku udělá radost a ušetří mnoho peněz: Začít se dá od obyčejné šišky, kupované stromky se mu nemohou vyrovnat

Pokud nejste příznivci jednorázově používaných živých vánočních stromků, můžete si jednoduše vypěstovat svůj vlastní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne každý milovník Vánoc je zároveň příznivcem používání jednorázově vypěstovaných stromků. Ovšem chcete-li si ozdobit domácnost skutečně vánočně, pak není nic jednoduššího, než si vypěstovat vlastní jehličnan z obyčejné šišky. Pouze počítejte s tím, že bude trvat několik let, než vyroste a začne zdobit domácnost.

Pěstování stromku z šišky

Jen neradi chodíte na vánoční trhy pro živé stromky, ovšem nelíbí se vám ani ty umělé? Pak můžete vsadit na vánoční stromek v květináči. Ale nemusíte utrácet za již narostlý – pokud máte trochu trpělivosti a volného místa, můžete si během několika let vypěstovat úžasnou ozdobu Vánoc docela sami.

Šiška z dovolené nebo z domoviny?

Dost možná jste i vy narazili na dovolené například ve Středomoří na jehličnany s velkým šiškami. Nyní máte nějakou doma a napadlo vás, zda není možné vzít semínka z ní. Inu – možné to je, ale nemáte žádnou záruku, že půjde o stromy, kterým se bude dařit v našich klimatických podmínkách. Proto bude lepší, když si pro své začátečnické experimenty vyberete jehličnan, jež běžně roste v naší přírodě.

Šišku můžete zasadit celou tak, aby její špička byla těsně pod povrchem půdy. Takto vám ovšem vzejde velké množství semínek – jednodušší tedy bude, když jich ze šišky několik vyklepete a v květináči zasypete jemnou vrstvou substrátu. Musí být lehký a prodyšný s příměsí písku. Pak už jen semínka střídmě zalévejte (přelévání jim nesvědčí) a počkejte, až vzejdou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pozor na suchý vzduch

Malé jehličnany nesmí vyrůstat ani v suchém prostředí, měli byste je tedy pravidelně rosit. V bytě byste je takto měli udržovat 4 až pět let. Teprve poté budou natolik silné, abyste je mohli začít zvykat na klima venku (mezitím je samozřejmě můžete už použít jako vánoční dekoraci). Zvykání je důležité – jakmile totiž budou příliš velké, musíte mít možnost je zasadit venku.

Další vánoční rostliny

Do vaší domácnosti však mohou přinést atmosféru Vánoc i jiné rostlinné druhy. A jaké to jsou?

  • jmelí bílé (Viscum album)
  • vánoční kaktus (Schlumbergera Buckleyi)
  • cesmína ostrolistá alias boží strom (Ilex aquifolium)
  • hvězdník (Amaryllis) neboli rytířská hvězda
  • vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) alias pryšec nádherný či Poinsettia
  • cesmína ostrolistá alias boží strom (Ilex aquifolium)

Jaké živé ozdoby používáte na Vánoce vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články