Jak navždy vypudit krtka ze zahrady: Bohatě postačí vysazení rostlin, jejichž vůni přímo nesnáší. Jejich pěstování je navíc snadné jako facka

Krtek nejen devastuje trávníky, ale hloubením tunelů může zničit kořeny rostlin. Vypuďte ho ze zahrady jednou provždy.

i Zdroj fotografie: iStock / Creative Commons
                   

Krtka není třeba dlouze představovat, i když na zahradě bývá k vidění jen vzácně. Mnohem viditelnější jsou dopady hloubení jeho tunelů. Jde především o nevzhledné krtince, které kazí pohled na náš dokonalý trávník. A jak se tohoto škůdce přírodně zbavit?

Čím krtek škodí zahradě

Krtek dokáže zničit i ten nejudržovanější trávník a jeho tunely mohou podrýt mnohé rostliny tak, že jednoduše uhynou. Ovšem může pomoci také se škůdci, kteří na zahradě přežívají a v neposlední řadě půdu kypří. Je tedy jen na vás, zda tyto tvory na zahradě chcete nebo ne. Pokud je však odpověď záporná naučte se je vypudit humánně.

Jak se zbavit v zahradě?

Krtka můžete ze zahrady vypudit několika způsoby. Je nutné podotknout, že toto zvíře je pod ochranou zákona, takže žádné radikální metody jeho hubení nepřipadají v úvahu. Nejlepší je proto krtka z vašeho trávníku jednoduše vyhnat. Můžete sáhnout po lidových metodách – vždy si však pamatujte, že je třeba jich aplikovat obvykle několik současně, jinak nejsou účinné.

Pachy, které krtka odpudí

Hbitý krtek má velmi vyvinutý čich, takže pokud do jeho chodbiček vložíte prostředky, které mu nevoní, z trochou štěstí velmi brzy ze zahrady zmizí. A co použít? Skvěle se hodí například citron, čerstvé bezové listy nebo hadry namočené v oleji, benzínu nebo rozpouštědle. Rovněž je možné sáhnout po esenciálních olejích.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přírodní plašiče na krtky

Nechce se vám zahradu „zdobit“ klasickými plašiči z PET lahve? Pak si vezměte skleněnou lahev a zakopejte ji do tunelu hrdlem nahoru, a to pod mírným úhlem. Foukající vítr poté uvnitř lehce vytvoří nepříjemné zvuky, které se budou šířit hluboko do chodbiček.

Vhodné bylinky proti krtkům

Sáhnout však lze i po šikovných rostlinách. Ty nasázejte všude tam, kde nechcete, aby se krtek vyskytoval, a máte vystaráno. Po čem sáhnout?

  • okrasný česnek zlatožlutý (Allium moly),
  • řebčík královský (Fritillaria imperialis)
  • nebo afrikán alias aksamitník (Tagetes).

Naopak tolik doporučovaný pryšec skočcový (Euphorbia lathyris) krtkům nijak nevadí. Jde jen o legendu, která mezi zahrádkáři kupodivu stále přežívá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zbavte zahradu všech škůdců

Ale na podzim se nemusíte zaměřovat jen na vyhnání krtků. Díky šikovným tipům si poradíte i s jinými škůdci. Velkým problémem jsou například klíšťata (klíště obecné Ixodes ricinus či piják lužní Dermacentor reticulatus). Mohou totiž přenášet různé nebezpečné choroby jako je lymeská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Pro zvířata pak mohou být bezpečné i bakterie Ehrlichia canis, anaplasmóza, bartonelóza nebo babesióza.

Pokud však zahradu osázíte vhodnými rostlinami, pak se z ní klíšťata odstěhují. A co použít?

  • levanduli lékařskou (Lavandula angustifolia),
  • tymián alias mateřídoušku (Thymus),
  • šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus) alias rozmarýn,
  • pelyněk (Artemisia),
  • šalvěj (Salvia),
  • chryzantémy (Chrysanthemum) alias listopadky
  • nebo oregano čili dobromysl (Origanum).

Jak proti škůdcům na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články